Anasayfa » Bilgi ve Yönetim Sistemleri » İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri » Üretimde Bir Levha Hayat Kurtarabilir mi? : Evet!

Üretimde Bir Levha Hayat Kurtarabilir mi? : Evet!

Ülkemiz iş kazalarında Avrupa’da birincilik ve dünyada üçüncülük olmak üzere iki acı dereceyi sahipleniyor. Dünyada her dört saatte bir ölümlü iş kazası meydana gelirken bu kazaların %98’i ihmalden kaynaklanıyor. Kimi işletmelerde eğitim ve denetim yetersiz kalırken kimilerinde de işveren üstüne düşeni yapmasına rağmen çalışanlar talimatlara, uyarı ve işaretlere uymayarak sağlığını, uzuvlarını ve hatta canını tehlikeye atıyor. Peki, hayat kurtarıcı olan bu işaretlerde güvenlik renkleri ne anlama geliyor?

Kırmızı: Güvenlik işaretlerinde kırmızı renk yasak işareti, tehlike alarmı veya yangınla mücadele ekipmanı anlamını taşır. Yasak işaretleri tehlikeli hareket ve davranıştan kaçınılması talimatını gösterir. Tehlike alarmı işaretleri kapat, dur, tahliye et gibi yönlendirmeleri işaret eder. Son olarak, yangınla mücadele ekipmanları ile ilgili bilgiler ve ekipmanın yeri de kırmızı ile gösterilir.

uretimde-levha-hayat-kurtarabilir-mi-evet-1

Sarı: Dikkatli ol, önlem al veya kontrol et anlamına gelen uyarı işaretlerinde sarı renk kullanılır.

uretimde-levha-hayat-kurtarabilir-mi-evet-2

Mavi: Kişisel koruyucu donanım kullan gibi emir ve zorunluluk içeren levhalar mavi renk ile gösterilir.

uretimde-levha-hayat-kurtarabilir-mi-evet-3

Yeşil: Tesisler, ekipman, çıkış yerleri ve yolları, kapılar gibi acil kaçış ve ilk yardım işaretlerini işaret eden levhalarda yeşil kullanılır. Bu renk bazı tabelalarda tehlike olmadığını normale dönülmesini ifade eder.

                  uretimde-levha-hayat-kurtarabilir-mi-evet-4uretimde-levha-hayat-kurtarabilir-mi-evet-5

Fabrikada son sözünüzün “Bana bir şey olmaz !” olmasını istemiyorsanız lütfen sağlığınız için güvenlik işaretlerine uyunuz ve uymayanları uyarınız.

*Bu yazı www.aygensavas.com adresinde de yayımlanmıştır.

Kaynaklar:

http://www.ttb.org.tr/mevzuat/index.php?option=com_content&view=article&id=288:genl-ve-saik-aretleryetmel&Itemid=33

Send this to friend