Anasayfa » Bilgi ve Yönetim Sistemleri » Laboratuvar Ekipmanları ve Güvenliği » Analiz Cihazlarından Spektrofotometreler

Analiz Cihazlarından Spektrofotometreler

İşletmelerin laboratuvarlarında olmazsa olmazlarından bir cihazdan bahsedeceğiz, spektrofotometreler. Adından da biraz tahmin edebileceğimiz gibi ışınların işin içinde olduğu bir cihazdır. Cihazın esası yaydığı elektromanyetik ışınlardan ileri gelmektedir. Cihazın çalışma prensibi bakacak olursak; cihazın yaydığı elektromanyetik ışının madde tarafından absorblanması esasına dayanır. Bu sayede de maddenin konsantrasyonu saptanmaktadır. Bazen de maddenin rengi gözle bakıldığında tayin edebilecek berraklıkta olabilmekte, fakat bu tayin çok gerçekçi olmamaktadır. Bu nedenle de laboratuvar cihazları netlik açısından önem taşımaktadır.

Spektrofotometreler, cihazdan cihaza farklılık gösterse de yaklaşık 190-1100 nm dalga boyu aralığında çalışan cihazlardır. Cihazda ölçüm yapılmadan her farklı madde için bir kalibrasyon yapılması gerekmektedir. Konsantrasyonu bilinen çözeltiler hazırlanarak cihazda ölçümü yapılır ve bir kalibrasyon eğrisi çıkarılır. Bilinmeyen numunenin ölçümü bu kalibrasyon eğrisine göre belirlenir. Cihaz bir bilgisayara bağlıdır, bu sayede eğri grafik şeklinde kolayca ekranda çıkarılabilmektedir.


analiz-cihazlarindan-spektrofotometreler-1Cihaz birkaç ana bölümden oluşmaktadır:

 • Işın Kaynağı
 • Monokromatör
 • Numune kısmı
 • Ölçme Dedektörleri
 • Numune Küveti
 • PC Monitör
 • Kasa

Spektrofotometreler özelliklerine göre birkaç çeşit olabilmektedirler:

 1. UV-Vis. Spektrofotometresi: Biri ultraviyole ışık altında ölçüm yaparken biri görünür bölgede ölçüm yapmaktadır. Ölçüm yapılan dalga boyundan dolayı farklılık göstermektedir.
 2. Atomik Absorbsiyon Spektrofotometresi: Işığın yüksek sıcaklık altında gaz haline getirilmiş atomlar tarafından absorbsiyonunun sağlanması ile ölçüm gerçekleştirilmektedir.
 3. Infrared(IR) Spektrofotometresi: Kızıl ötesi ışınlarının molekülün titreşim hareketleri sayesinde absorblanmasıdır.
 4. Kütle Spektrofotometresi: Kütle tayininde kullanılan bir cihazdır. Fakat atom veya moleküllerin önce gaz haline getirilmesi sonra da iyonlaştırılması gerekmektedir.

Kaynaklar:

“Kimya Teknolojisi” Erişim Tarihi: 27.08.2016 www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Spektrofotometre.pdf
“UV-VIS Spektrofotometresi” , Erişim Tarihi : 27.08.2016,
www.merlab.metu.edu.tr/uv-vis-spektrofotometresi
“Spektroskopik Analiz Yöntemleri”, Erişim Tarihi : 25.08.2016, www.mustafaaltinisik.org.uk/45-uzm-02.pdf
“Infrared Spektroskopisi”, Erişim Tarihi: 28.08.2016, www.biyokure.org/infrared-spektroskopisi/5224

 

Send this to friend