Anasayfa » Genel » Ağrı Kesici Etki Mekanizması

Ağrı Kesici Etki Mekanizması

Onlar olmasa ne yapardık? Dayanılmaz karın sancıları, kafamızı zonklatan baş ağrıları, bu küçük haplar sayesinde geçiveriyor. Hiç bir hapın vücudunuzdaki yolcuğunu düşündünüz mü? Bu yazımızda sizler için bu yolculuğu inceledik.

Öncelikle ağrı kesici ilaçlar, yabancı kaynaklarda NSAIDs (Non-steroid anti-inflammatory drugs) olarak geçerler. Yani steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar. Bu ilaçlar içerisinde asprin, parasetemol gibi ağrı kesici bileşenler bulundururlar.

agri-kesici-etki-mekanizmasi-1

Normalde hücre duvarındaki fosfolipitlerin salgıladığı fosfolipaz A2 enzimi tarafından Arasidonik asit ortaya çıkar. Bu asit ise Lipoksijenaz ve Siklooksijenaz salınımını ile sırasıyla Lökotrienler ve Prostoglandinleri harekete geçirirler. Lökotrienler, Lipoksijenaz enzimi yoluyla Arasidonik asitten oluşan ve düz kasların yavaş ve uzun süre kasılı kalmalarına neden olan kimyasal aracılardır. Prostoglandinler de Lökotrienler gibi Arasidonik asitten oluşan kimyasal aracılardır, Siklooksijenaz enzimi ile aktive olurlar ve iltihaplı durumlarda rol oynarlar. Bu iki kimyasal aracı sonrasında 3 farklı yöntemle ağrı hissi oluşturur. Bunlar ödem, sinir uçlarında hassasiyet ve sinir köklerine baskıdır. Ağrı kesici aldığımızda kimyasal aracıları harekete geçiren bu iki enzimin çalışması engellenmiş olur. Böylelikle sinir sistemi tarafından ağrı algılanmaz.  Elbette ki daha başka etkileşimler mevcuttur ancak genel olarak ağrı kesici mekanizması bu şekilde anlaşılabilir. Daha detaylı bilgilere tıp kaynaklarından ulaşabilirsiniz. Görsel hafızası kuvvetli olanlar için internette bulunabilen bu eğlenceli ve öğretici videoyu izleyebilirsiniz:

Kaynaklar:

“Ağrı Kesiciler”, Erişim Tarihi: 18.08.2016, http://www.compoundchem.com/2014/09/25/painkillers/

Send this to friend