Anasayfa » Genel » Demir Eksikliğine Çözüm: Demir Balık

Demir Eksikliğine Çözüm: Demir Balık

Her şey Kanadalı mucit Doktor Christopher Charles’ın 6 yıl önce Kamboçya ziyareti ile başladı. Charles, ziyareti sırasında oradaki çocukların ne kadar zayıf, güçsüz ve halsiz olduklarını gördü. Sadece çocuklar değil yetişkinler de sürekli yorgun ve bitkindi. Çünkü nüfusun çoğunluğu anemi hastalığına, yani demir eksikliğine sahipti. Bu eksikliği gidermek için uygun gıdaları seçmeyi bırakın, herkese yetecek yemek sağlamak bile zordu. 

Demir-Eksikligine-Cozum-Demir-Balık-01

Bu durumdan oldukça etkilenen Charles, demir balığını buldu. Demir balığının kullanımı oldukça kolay. Tek yapmanız gereken yemek pişirirken içerisine bu balığı atmak. Böylece pişirme süresince balıkta bulunan demir yemeklerinize geçiyor. Yemeğin içerisinde 10 dakika kadar kalması yeterli oluyor. Üstelik demir balığınızı yıkayıp defalarca kullanabilirsiniz. Ayrıca, demir emilimini arttırdığından dolayı, yemeklere limon ilavesi de tavsiye ediliyor.

Demir-Eksikligine-Cozum-Demir-Balık-02

Demir balık günlük demir ihtiyacının %75’ini karşılayabiliyor. Kamboçya’da 2 binden fazla insan artık bu balığı yemeklerinde kullanıyor. 9 aylık kullanım sonucunda insanların vücutlarındaki demir seviyesinde artış gözlemlendi bile. Kamboçya’nın kaderini değiştiren bu balık, onların şanslı simgesi haline geldi.

Demir-Eksikligine-Cozum-Demir-Balık-03

Şimdilerde ise Doktor Charles, bu balığı tüm Dünya ile tanıştırmaya hazırlanıyor. Her ülkenin kendi gereksinimine göre balıklar üretilebilecek.

Kaynak

http://pulptastic.com/little-iron-fish-may-solution-worlds-anemia-problem/

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    […] […]

Send this to friend