Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Vücudumuzun Kahve ile İlişkisi

Vücudumuzun Kahve ile İlişkisi

Kahve bazılarımız için hayatının vazgeçilmez bir içeceğidir. Kimimiz öğrenciyken kimimiz iş hayatımızda bize güç verdiğini düşünür ve tüketmekten mutluluk duyarız. Düşündüğümüz de doğrudur bir bakıma. Kahve içtiğimiz zaman vücudumuzda birçok reaksiyon gerçekleşir. Biz de bu reaksiyonların sonucunu fiziksel veya hormonsal olarak çeşitli şekilde görebiliriz. Kahvenin içinde bulunan en önemli etken madde kafeindir. Vücutta en çok etkiyi de bu madde göstermektedir.

Birçoğumuz, özellikle de öğrenciler, kahveyi uykularının kaçması, ders çalışırken kendilerine bir enerji olsun diye tercih ederler. Çünkü kafein merkezi sinir sistemini etkiler ve nöronları hızlandırır. Bu da yorgunluk hissini azaltarak kişinin uykusunun azalmasına ve verimli bir şekilde çalışarak daha uzun süre ayakta kalmasını sağlamaktadır. Fakat kahvenin bu etkisi bir süre böyle devam eder. Vücut artık kahveye bağışıklık kazanmaya başlar ve uykuya bir etkisi kalmaz.

Kahve kişinin kilo kaybetmesine de yardımcı olmaktadır. İçtiğimiz kahvenin içerisinde magnezyum ve potasyum metalleri bulunur, bu metaller de vücudun insülini kullanmasını, kan şekeri seviyesinin ayarlanmasını sağlarlar. Yağ yakımını hızlandırır, bu da insana enerji verir. Serotonin seviyesini yükselterek mutlu olmamızı sağlar.

Bir diğer etkisi de kemiklere olmaktadır. Kahvenin çok aşırı tüketilmesi sonucu kemiklerin dayanıklılığı için gerekli olan kalsiyum bağırsaklar tarafından emilemez ve kalsiyum eksikliği yaşanır. Bu etki erkeklere göre kadınlarda daha yüksek oranda görülmektedir.

Her yiyecek her içecek gibi kahvenin de aşırı kullanımı vücutta kötü sonuçlara neden olmaktadır. Bulunulan yaş aralığına uygun miktarlarda tüketilmelidir. Bir yetişkinin günde kahve tüketimi en fazla 3-4 fincan olmalıdır.

Kaynaklar:

“12 Health Benefits and 6 Disadvantages of coffee”, Erişim Tarihi : 04.01.2017, www.warriorcoffee.com

“Kahvenin Vücudumuza Etkileri” , Erişim Tarihi : 05.01.2017 , www.bodytr.com/2013/08/kahvenin-vucudumuza-etkileri

“Kahvenin Akılalmaz Faydaları ve Zararları”, Erişim Tarihi : 05.01.2017, www.saglikaktuel.com

 

 

 

Send this to friend