Anasayfa » Haberiniz Olsun » Etkinlikler » İklim İçin Ses Verdin Mi

İklim İçin Ses Verdin Mi

Buzullar daha ne kadar erimeye devam edebilir?”

“Deniz seviyesi ne kadar yükselebilir?”

“Sera gazlarını atmosfere vermeye ne kadar devam edilebilir?”

“Sıcaklıklar her geçen yıl ne kadar artabilir?”

“Fırtına, hortum, sel gibi doğal afetlerin önüne ne zaman geçilebilir?”

“Yazın ortasında kışı, kışın ortasında yazı yaşayamaya ne zaman son verilebilir?”

“Şehirler ne zaman gri şehir değil de yeşil şehir olabilir?”

Ne yazık ki tüm bu soru/n/ların okları bizleri göstermeye devam ediyor!

Küçüklüğümüzden beri sürekli duyduğumuz  “küresel ısınma” ve “iklim değişikliği” isim tamlamalarına birçoğumuz yabancı değiliz. Bugün sizlere “küresel iklim değişikliği” konu başlığı altında “İklim İçin Ses Ver (Rise For Climate)” adlı 8 Eylül Küresel Etkinlik Günü’nden bahsedeceğiz.

Kontrol edilemeyen orman yangınlarını, selleri, toprak kaymalarını ve diğer doğal afetleri tetikleyen iklim değişikliğinin sebeplerinden olan yeni kömür, petrol ve gaz projelerine karşı çıkmak, gezegeni ısıtan şirketlerden para almak, % 100 temiz ve yenilenebilir enerji çözümleri oluşturmak için çevrimiçi kampanyaları, taban örgütlenmelerini ve kitlesel eylemleri kullanarak çalışan ve ağının 188 ülkeye uzandığı 350.org aracılığıyla 8 Eylül Küresel Etkinlik Günü’nde 95 ülkede çeşitli sivil toplum örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve yerel toplulukların öncülüğünde, yerel yönetimlerin bir an önce iklim krizine karşı harekete geçmesi için çağrıda bulunan ve fosilsiz bir gelecek inşa etme sözü vermesini talep eden  İklim İçin Ses Ver / Rise For Climinate adlı yaklaşık 900 etkinlik düzenlendi. Türkiye’de #iklimiçinsesver ‘en şehirlerimiz sırasıyla; Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Düzce, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kastamonu ve Kırklareli. Bu şehirlerimizde hep beraber meydanlarda toplanan gönüllüler tarafından gün boyunca iklim değişikliği hakkında çeşitli paneller, forumlar, bisiklet turları, müzik dinletileri, atölyeler  ve daha birçok etkinlik gerçekleştirildi. Gerçekleşen etkinliklere göz atmak için buradan yararlanabilirsiniz.

Sizler için gerçekleşen etkinliklerden birkaçının fotoğrafını paylaşalım:

İstanbul

Eskişehir

Antalya

İklim krizine karşı farkındalık yaratmak amacıyla dünyanın her yerinde yılın en önemli iklim hareketi gerçekleştiriliyor. 12-14 Eylül 2018’de Kaliforniya’da gerçekleşecek olan Küresel İklim Eylem Zirvesi, küresel ısınmayı 1,5-2 derece sınırında tutmayı hedefleyen Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerine ulaşabilmek için yerel yönetimleri iklim taahhütlerinde bulunmaya davet edecek.

Cahit Sıtkı Tarancı ile yazımıza veda edelim:

‘Memleket isterim

Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;

Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.’

 güzel yarınlarda görüşmek umuduyla,

Kaynaklar:

https://350.org/

http://www.iklimicinsesver.org/

Send this to friend