Anasayfa » Haberiniz Olsun » Kimya'dan Haberler » Deniz Suyundaki Hidrojen Sülfürden Elektroliz Yöntemiyle Hidrojen Üretimi

Deniz Suyundaki Hidrojen Sülfürden Elektroliz Yöntemiyle Hidrojen Üretimi

Hidrojen enerjisi günümüzün ve geleceğin enerji kaynağı olarak ümit vaat etmektedir. Pek çok ülke, hidrojen enerjisine geçiş için teknoloji geliştirmekte ve bununla ilgili çalışmalar yürütmektedir. Literatürde en basit hidrojen üretimi suyun elektrolizi olarak geçmektedir fakat sudan hidrojen üretmek çok fazla enerji gerektiren ve pahalı bir işlem olduğu için yatırımlarda geri kalmaktadır. Sunmuş olduğum projemde hidrojen üretimine alternatif bir çözüm olarak deniz suyunun içerisindeki çözünmüş formdaki hidrojen sülfürün elektroliz edilmesi önerilmektedir. Hidrojen sülfürden hidrojen eldesi suya göre çok daha karlı bir işlemdir. Çünkü moleküldeki hidrojen ve kükürt arasındaki bağ, su molekülündeki hidrojen ve oksijen arasındaki bağa oranla daha zayıftır. Dolayısıyla daha az enerji ile hidrojen üretmek mümkündür.

Projemde Karadeniz’in 200 metre altında 50 metre kalınlığındaki tabakada günümüz şartlarında 1.469 milyon ton hidrojen sülfür rezervi bulunduğundan yola çıkarak bu rezervin ülkemiz ekonomisine katkı sağlaması adına bir araştırma yaptım. Çalışmada hidrojen sülfürün deniz suyundan ayrılması, elektrolizi ve elektrolizinden oluşan hidrojen gazının doğal gaza alternatif olarak evlerde kullanımına yönelik olmak üzere üç aşamada teknoloji geliştirildi. Bu projenin hayata geçirilmesiyle Türkiye’nin yüzde 74,9’luk enerjide dışa bağımlılığı, kurulacak olan bir hidrojen enerji santrali ile ilk aşamada azalacak ve sonraki aşamada da ülkemiz tamamen kendi enerjisini kendisi üreten bir ülke haline dönüşecek.

deniz-suyundaki-hidrojen-sulfurden-elektroliz-yontemiyle-hidrojen-uretimi-1

Bahsi geçen 1.469 milyon ton hidrojen sülfürden toplam 270 milyon ton hidrojen üretilebilir. Bu hidrojen miktarı 808 milyon ton benzin, 766 milyon ton doğalgaz, 841 milyon ton fueloil, 851 milyon ton doğal petrole eşdeğerdir. Sonuç olarak bu değerler Türkiye, Bulgaristan, Ukrayna, Rusya, Gürcistan ve Romanya gibi bölge ülkelerini Karadeniz’in dip sularından hidrojen enerjisi üretmek için cesaretlendirmekte ve yatırıma yönlendirmektedir. Ülke olarak diğer ülkelerden geri kalmamamız ve bizim de bu konuda ilerleme sağlamamız gerekiyor. Umut ediyorum ki yakın zamanda ülkemize bu hidrojen enerjisi santralini kazandırmak için adımlar atabiliriz.

Kaynaklar:

Veziroğlu, T. N., “Karadeniz Dip Sularının Hidrojen Enerjisi Potansiyeli”, 5. Ulusal Temiz Enerji Sempozyumu, İstanbul, (2004).

Wakeham, S. G., Amann, R., Freeman, K. H., Hopmans, E. C., Jorgensen, B. B., Putnam, I. F., Schouten, S., Sinninghe Damste, J. S., Talbot, H. M., Woebken, D., “Microbial ecology of the stratified water column of the Black Sea as revealed by a comprehensive biomarker study” Organic Geochemistry, 38 (12) : 2070 – 2097 (2007).

Glazer, B. T., Luther, G. W., Konovalov, S. K., Friederich, G. E., Nuzzio, D. B., “Documenting the suboxic zone of the black sea via high – resolution real – time redox profiling”, Dee – Sea Research II, 53 : 1740 – 1755 (2006).

Neretin, L. N., Volkov, I. I., Böttcher, M. E., Grinenko, V. A., “A sulfur budget for the black sea anoxic zone”, Deep – Sea Research I, 48 : 2569 – 2593 (2001).

Midilli, A., Ay, M., Kale, A., Veziroğlu, N. T., “A parametic investgation of hydrogen energy potential based on H2S in Black Sea deep waters”, Int. Journal of Hydrogen Energy, 32 : 117 – 124 (2007).

Erhan DemircioğluErhan Demircioğlu : Aslen Kastamonu’lu olup, 26 Eylül 1996 tarihinde İstanbul, Fatih’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul-Silivri Gazi İlköğretim Okulu’nda, lise öğrenimini ise İstanbul-Silivri Toki Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde tamamlayan Erhan Demircioğlu şuan Karaman-Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü okumaktadır. Üniversitede 3.sınıf öğrencisi olan Demircioğlu bugüne kadar enerji alanında 10’a yakın ödül alarak sektöre önemli çalışmalar kazandırmaktadır.

 

 

Send this to friend