Anasayfa » Haberiniz Olsun » Kimya'dan Haberler » Gezegenlerdeki Yaşam Belirtisi Artık Kimyasal Laptop ile Aranacak!

Gezegenlerdeki Yaşam Belirtisi Artık Kimyasal Laptop ile Aranacak!

NASA, artık Kimyasal Laptop’la gezenler arasında yaşam belirtilerini arayacak. Kolay taşınabilir ve basit bir düzeneği olan bu cihaz, diğer cihazlara nazaran oldukça farklı bir yöntemle çalışıyor.

NASA tarafından yıllardır devam eden farklı gezenler arasında yaşam belirtisi bulma çalışmaları, artık Kimyasal Laptop ile değişecek. NASA’nın, Kaliforniya’da bulunan Jet Propulsion laboratuvarları, uzun çalışmalar neticesinde, Kimyasal Laptop adlı cihazı geliştirdi. Cihaz, bir laptop ve yanında bulunan ölçüm aletinden oluşuyor. Taşınması kolay ve test işlemleri oldukça basit olan Kimyasal Laptop, yaşam için gerekli olan amino asitleri ve yağ asitlerini algılıyor. Bu asitleri algılamak için programlanan laptop, şimdiye kadar geliştirilen tüm mekanizmalardan da oldukça farklı.

Cihazın, amino asitleri ve yağ asitlerini tespit etmesi için öncelikli olarak bir sıvıya ihtiyacı var. Bulunan sıvıyı, yanındaki sıvı ölçüm cihazı ile test eden Kimyasal Laptop, incelemeleri neticesinde sıvı içerisindeki tüm maddeleri açığa çıkaracak. Bu işlem, bulunan sıvıya sıcak su eklenerek gerçekleşecek. Sıcak su, sıvı içerisindeki organik maddeleri karışımın üst kısmına çıkaracak, böylece sıcak su katılan sıvı karışımın içindeki tüm maddeler, Kimyasal Laptop tarafından belirlenecek. Bu cihaz aynı zamanda buzlu dünyaların da araştırılmasını sağlayacak. Bunun içinse gereken tek şey, buzun eritilmesini sağlamak.  Araştırmacılar, cihazla ilgili olarak, cihazın farklı işlevlerde de kullanılacağını belirtiyor. Şimdilik net bir tarih belirtilmemişken, cihazın 2021 yılından sonra yaptığı araştırmalar sonucunda, yaşam belirtileri hakkında net bir bilgi vereceği söyleniyor.

Kaynaklar:
www.nasa.gov

Send this to friend