Anasayfa » Haberiniz Olsun » Kimya'dan Haberler » Kız Çocukları STEM Kampları Sayesinde Aziz Sancar ile Buluşup Bilimle Tanışıyor

Kız Çocukları STEM Kampları Sayesinde Aziz Sancar ile Buluşup Bilimle Tanışıyor

“ STEM kampları ile Aziz Sancar ve kız çocukları bilimle bir arada”

İlk olarak Aziz Sancar’ı tanıyalım. Aziz Sancar kimdir? Kısaca bahsedecek olursak; 1946 Mardin doğumlu olan Aziz Sancar, üniversiteye kadar olan öğrenimini Mardin’de tamamlamıştır. Devamında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirerek bir nevi bilim adamlığına ilk adımlarını atma evresine girmiştir. Çalışmalarını kanser tedavisi üzerinde yoğunlaştırarak biyolojik saat, DNA onarımı ve hücre dizilimi gibi birçok konu üzerine sürdürdü. Yaptığı çalışmalar ile de Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilerek buraya kabul edilen 3 Türk bilim adamı arasında yer almaktadır. Şu anda da ABD North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görevine devam etmektedir. Peki, biz Aziz Sancar’ı nasıl tanıdık? Bu kadar değerli çalışmalar yapan bir Türk bilim adamı bizim için ilgi odağı haline ne zaman dönüştü? Evet, sorumuzun cevabı: 2015 yılı Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi olması ile. Ona ödülü getiren ise “DNA onarımı” üzerine yaptığı akademik çalışmalardır. Zarar görmüş hücrelerin DNA’larının onarılması ve bu sayede kansere bir çözüm bulunmasıdır.

Şimdi haberimizin kahramanın kim olduğunu bildiğimize göre asıl haberimize dönebiliriz. Nobel ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar, STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) adlı projenin Türkiye ayağını gerçekleştirmek için ülkemize geliyor. Proje Harriet Fullbright Institute işbirliği ile gerçekleşmekte ve projenin tam adı “Girls in STEM” (Kız çocukları için STEM Kamplarıdır). Bu projenin amacı ülkemizdeki kız çocuklarının bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanına olan ilgilerini arttırmak ve onları bilime teşvik etmektir.

Aziz Sancar ödül töreninde ödülünün Türkiye için hayırlı olmasını dileyerek,” İnşallah bundan sonra daha büyük övgüler kazanırlar. Türkiye de bilime çok büyük katkıda bulunur.”  şeklinde sarf ettiği sözünün üzerine kendisi de katkıda bulunmak için Türkiye’ye gelecek.

Türkiye Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’na göre 142 ülke arasında 125. sırada yer almaktadır. Bu rapor da bize kız çocuklarına verilmesi gereken önemi açıkça göstermektedir. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi de o ülkedeki kadınların iş gücüne katılma oranının bir nevi bir göstergesidir. Türkiye’de erkeklerin iş gücüne katılım oranı %71,5 ve kadınlarda ise bu oran sadece %30,8’dir.

Kiz-Cocuklari-STEM-Kamplari-Sayesinde-Aziz-Sancar-ile-Bulusup-Bilimle-Tanısıyor-01

Proje, Türkiye’de İstanbul başta olmak üzere 7 ildeki 700 kız öğrencisi ile farklı üniversite lokasyonlarında gerçekleştirilecektir. Diğer şehirlere bakacak olursak; Ankara, Uşak, Zonguldak, Ardahan, Şanlıurfa, Mersin. STEM projesi 6. Sınıfa giden kız öğrencilerimizi kapsayacak olup, ülkemize sığınmış olan Suriyeli mülteci kız çocukları da projede yer alabileceklerdir. Suriyeli öğrenciler projenin Şanlıurfa ayağında bulunacaklar.

Proje, verdiği mesaj dahilinde Dünya Kadınlar Günü’nde başlatılmış olup Mayıs ayında tören ile sonlandırılacaktır. Mayıs ayında yapılacak olan kapanışta Aziz Sancar projeye katılan kız çocuklarıyla bir araya gelecektir. Projenin başarılı olması halinde, erken yaşta kızlarımızı bilimle ve matematikle buluşturarak geleceğin kadınlarını bir adım daha ileri taşıyıp, iş gücüne katkıları arttırılmış olacaktır.

Kaynaklar

“Aziz Sancar, Nobel Kimya Ödülü’nü aldı”, Erişim Tarihi: 01/04/2016, http://www.ntv.com.tr/

“Aziz Sancar, kız çocuklarını bilim eğitimine teşvik etmek için Türkiye’ye geliyor”, Erişim Tarihi: 01 /04/ 2016,  http://www.cumhuriyet.com.tr/

“Kız çocuklarının eğitimi ve STEM’in önemi”,Erişim Tarihi: 02/04/2016 http://gisproject.org/

“Kız Çocukları Bilim Ve Teknoloji İle Tanışacak”, Erişim Tarihi: 01/04/2016, http://gazeteport.com/

Kız-cocukları-STEM-Kampları-sayesinde-Aziz-Sancar-ile-bulusup-bilimle-tanısıyor-000, Erişim Tarihi: 03/04/2016,  http://gisproject.org/, bilimakademisi.org, http://www.capsciences.be/blog/

Kız-cocukları-STEM-Kampları-sayesinde-Aziz-Sancar-ile-bulusup-bilimle-tanısıyor-001, Erişim Tarihi: 03/04/2016,  http://gisproject.org/

 

Send this to friend