Anasayfa » Haberiniz Olsun » Kimya'dan Haberler » Orman Yangınlarının Kimyası

Orman Yangınlarının Kimyası

Ülkenin dört bir yanından araştırmacılar, havadaki dumanı gerçek zamanlı olarak ölçmek suretiyle Boise’da. Boise’da dumanları ölçmek ve analiz etmek için en büyük, kapsamlı girişimler yaşanıyor.

Çok ajanslı, çok disiplinli bir ekip, iki uçağı havaya uçurarak ve ardından dumanı gerçek zamanlı olarak ölçerek, ateş dumanını inceliyor. Proje, “Bulut Kimyası, Aerosol Absorpsiyonu ve Azot için Western Wildfire Deneyi” (WE-CAN) olarak adlandırılmaktadır. Ulusal Bilim Vakfı tarafından finanse edilmektedir. Beş farklı üniversiteden bilim adamları ve profesörler, dumanın kimyasallarını anlama umuduyla yangınlardan çıkan dumanın içine uçuyorlar.

Wyoming Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Shane Murphy, “Amacımız, bu dumanın hava kalitesine ne yaptığını, insanların sağlığını nasıl etkilediğini ve hava durumunu nasıl etkilediğini anlamak. Boise, duman çalışması için mükemmel bir yerdir, çünkü uçaklarda sadece bir seferde altı saat seyahat edecek kadar yakıt vardır. İki saat süren bir transit zaman içinde çeşitli farklı orman yangınlarını örnekleyebileceğimiz bir yer seçmemiz gerekiyordu ve Boise böyle bir yerdi. Buradan Washington’a ulaşabiliriz, Oregon’a erişebiliriz. Büyük yangınları örnekliyorduk. Kuzey Kaliforniya ve Idaho ve Utah’ı örnekledik ”diyor.

Colorado Eyalet Üniversitesi’nde Atmosfer Bilimi bölümünde yardımcı profesör Emily Fischer ‘’Şimdiye kadar, araştırmacılar dokuz uçuş gerçekleştirdi. 31 Ağustos’a kadar Boise’de olacaklar’’ dedi.

Önümüzdeki birkaç ay içinde projenin ilk sonuçları bekleniyor, ancak veriler bir yıl sürecek.

 

Kaynak

https://www.ktvb.com/article/news/local/researchers-studying-the-chemistry-of-wildfire-smoke-first-hand/277-583061118

Send this to friend