Anasayfa » Haberiniz Olsun » Kimya'dan Haberler » Yaşlanmak Önlenebilir Mi?

Yaşlanmak Önlenebilir Mi?

Aynada gözlerinin etrafında beliren çizgileri fark ettiğinde “yaşlanıyorum artık” diye bir korku pek çok insanı sarmıştır. Tabiki yaşlanmak doğanın bir kanunu… Her bir kırışıklığın altında gizlenen deneyimlerimiz ve yaşanmışlıklarımız vardır. Bu izler bizim yaşadığımızın kanıtıdır ancak çoğu kadın hatta artık erkekler de olduklarından daha genç görünmek istemektedirler. Günümüzde “güzel” olanın genç görünmek algısı oluşmuştur. Bu nedenle yaşlanma karşıtı ürünler piyasaya çıktı ve büyük bir market payına sahipler. Öyleyse bu haberimiz olduğundan daha genç görünmek isteyenlere gelsin.

yaslanmak-onlenebilir-mi-01

Newcastle Üniversitesi’nden Prof. Marc Birch-Machin, Dr. Amy Bowman ve ekibi ilk defa insan vücudunda yaşlandıkça önemli ölçüde azalan bir enzimi keşfettiler. Bu buluşun kozmetik ve yaşlanma karşıtı ürünlerin üretilmesinde önemli bir etkisi olacak. Prof. Birch-Machin’e göre “yaşlandıkça hücrelerimizin enerjisi azalıyor ve zararlı radikaller artıyor. Bu aşamayı vücudumuzda oluşan çizgilerle ve sarkmalarla kolaylıkla fark edebiliyoruz.” Ekibin amacı da yaşlanma karşıtı kozmetiklerle bu azalan enerjiye katkı sağlamak. Bu buluş sadece yaşlanmayı önleyici ürünler için değil ayrıca vücudumuzdaki diğer organların yaşının belirlenmesinde, yaşlanma oluşan hastalıkların tedavisinde ve hatta kanser tedavisi için de kullanılabileceği düşünülmektedir.

Kaynak

Scientists make significant anti-aging breakthrough, Erişim Tarihi: 26 Şubat 2016, https://www.sciencedaily.com/releases/2016/02/160226080947.htm

 

Send this to friend