Anasayfa » Haberiniz Olsun » Kimya'dan Haberler » Yeni Geometrik Şekil

Yeni Geometrik Şekil

Her şey keşfedildi sanarken bir de bakmışız ki daha vücudumuzun deri ve damar kısımlarında bulunan epitel hücrelerimizin adını dâhi bilmiyormuşuz.Bu şekil bize, epitel hücrelerin birbirine nasıl kenetlendiğini bir kez daha gösteriyor. Eskiden bu hücrelere prizma ya da frustum denilip geçiştirilirdi ama işin aslı SCUTOİD.

Bu şekil fermuarlı prizma olarak da tanımlanıyor. Altta bir beşgen üstte bir altıgen bir köşesinde ise üçgen bulunan bir prizma. Bu şekiller birleştikçe kenetleniyorlar ve ayrılmıyorlar.
Luis Escudero ve bir grup araştırmacı bu şekli scutellum adı verilen bir böceğin sırtında da gözlemlemişler. Yani yeni geometrik şeklimiz scutoidin adı scutellum böceğinden esinlenilmiş.

Bilim dünyasını derinden etkileyen bu gelişme, Lehigh Üniversitesi’nde araştırma faliyetleri yürüten Biyomühendis Javier Buceta tarafından mühendislerin işine yaracağı söyleniyor. Bu şekil yapay organ üretimine katkı sağlayacak. Aynı zamanda Javier Buceta açıklamasına “Modelleme sürecinde, gördüğümüz sonuçlar garipti. Modelimiz, dokunun eğriliği arttıkça, kolonların ve şişe şekillerinin hücrelerin geliştirdiği tek yapı olmadığını öngördü” ifadesini ekledi.

Kaynaklar:

https://www.muhendisbeyinler.net/yeni-bir-geometrik-sekil-scutoid/ 

https://www.newscientist.com/article/2175297-a-new-shape-called-the-scutoid-has-been-discovered-in-our-cells/

Send this to friend