Anasayfa » Haberiniz Olsun » Kimya'dan Haberler » Yeni Periyodik Cetvele Merhaba Deyin!

Yeni Periyodik Cetvele Merhaba Deyin!

Kimya biliminde buluşlar bitmek bilmiyor. Kimyasal elementlerin sıralandığı ve sınıflandırıldığı periyodik tablo da bu buluşlardan nasibini alıyor ve sık sık yenileniyor. Yeni bulunan 4 elementle birlikte periyodik tablo resmi olarak değişti ve yedinci satırı da dolmuş oldu.

Periyodik tablo, kimyanın en temel simgelerinden biridir. Kimya denilince akla ilk o gelir. Maddenin yapıtaşına atom;  tek cins atomların oluşturduğu, kimyasal tepkimelerle ayrışmayan maddelere ise element denir. Periyodik tablo ise bu elementlerin sıralandığı ve sınıflandırdığı tablodur. Elementler, periyodik tabloda soldan sağa ve yukardan aşağıya olmak üzere atom numaralarına göre sıralanırlar. Periyodik tabloyu kullanarak bir element hakkında birçok bilgiye ulaşmamız mümkündür. Örneğin bağıl atom kütlesi,  atom numarası, element simgesi, elementin metal-ametal, halojen ya da soy gaz olup olmadığı periyodik tabloya bakarak anlaşılır.

Böyle pratik ve kullanışlı olan periyodik tablonun önemi gerçekten büyüktür. Eğer yeni bir element keşfedilirse, bu element, özellikleri göz önünde bulundurularak sınıflandırılır ve periyodik tabloya yerleştirilir. En son 2011 yılında 114 ve 116 sayılı elementler keşfedilerek tabloya girmişti. Şimdi ise bulunan 4 yeni element periyodik tabloya resmi olarak eklendi.7 satır 17 sütunu olan periyodik tabloda, yedinci satırdaki tüm boşluklar kapandı.

Rusya, ABD ve Japonya’daki bilim insanlarının bulduğu bu dört süper-ağır kimyasal element, uzmanlar tarafından onaylandı.

Merkezi ABD’de bulunan kimyasal sınıflandırma, terminoloji ve ölçümlerden sorumlu küresel örgüt, Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Derneği 113, 115, 117 ve 118 şeklinde belirlenen dört yeni elementi tescil etti.

Doğada bulunmayan yeni elementler, insan eliyle oluşturuldu. Hafif atom çekirdeklerini birbiriyle çarpıştırıp radyoaktif süper ağır elementlerin parçalanmasını izleyerek bulundu. Bu yeni elementler, diğer aşırı ağır elementler gibi varlıklarını, başka bir elemente dönüşmeden önce sadece birkaç saniye için sürdürebiliyor.

Kimya bilimindeki bu önemli gelişmeyle birlikte, yeni elementleriyle periyodik cetvelin yeni hali karşımızda! Yeni periyodik cetvelimiz tüm kimya camiasına hayırlı olsun.

Kaynalar:

“The 4 newest elements on the periodic table have just been named “, Erişim Tarihi: 10.10.2016, http://www.sciencealert.com/the-4-newest-elements-on-the-periodic-table-have-just-been-named

“4 New Elements Are Added To The Periodic Table”, Erişim Tarihi: 10.10.2016, http://www.npr.org/sections/thetwo-way/2016/01/04/461904077/4-new-elements-are-added-to-the-periodic-table

“Four new element names to be added to the periodic table”, Erişim Tarihi: 10.10.2016, https://www.newscientist.com/article/2093169-four-new-element-names-to-be-added-to-the-periodic-table/

“Chemists Just Named 4 New Elements on the Periodic Table”, Erişim Tarihi: 10.10.2016, http://www.businessinsider.com/new-periodic-element-names-2016-6

Send this to friend