Arısavar: Amonyak

Çocukken gözümüze dev gibi gözüken, biz büyüdükçe aynı oranda küçülen, karıncayla çalışkanlıkta yarışan ARI. Birçok tedavi yöntemine sahip olan arı sokmasının aslında ne olduğunu neyin iyi geldiğini gelin inceleyelim. Sokulan bölgeye buz ile pansuman yapılır,acısı alınmaya çalışılır,kızarıklık giderilmeye çalışılır. Ama etraftan duyduğumuz değişik yöntemler de var. Bunlar; yoğurt sürmek, süt içmek, kaşık tutmak, yağ sürmek,  karbonatlı su, lahana, kuru soğan, taze limon ve belki de daha duymadığımız nice yöntemler…Arı zehri proteinlerden oluşur ve terimsel adı APİTOKSİNDİR.

Arı sokmasına iyi gelen en bilinen madde amonyaktır. Bu konuya amonyağın kimyasal yapısını inceleyerek gelin derinlik kazandıralım. Amonyak İsminin kökeni eski Mısırdan gelir. Amon tapınağını ısıtmak için kullanılan deve tezeğinden çıkan gazlardan, tapınak duvarlarında, tavanında sofra tuzuna benzer, beyaz kristaller halindeki amonyum klorür birikirmiş.Bilimsel olarak bilinen adları Ammonia Aqueous; Aqua Ammonia. Amonyak aslında hayatımızda sadece tehlike olarak algılanmamalı,temizlikte dahil birçok yerde içimizde. Amonyak bir toksit asittir,azot ve hidrojenin birleşiminden oluşmuştur,keskin bir kokuya sahiptir. Suda çözünen bir yapıdadır. Molekülleri polar olduğundan su içinde yüksek oranda çözünür. Kesinlikle vücudumuza veya üzerimize temas etmemesi gerekir;ağır tahrişe,yaralara,hasara yol açar. Oksijenle birleştikten sonra temas edildiğinde hasar ÖLÜ BÖLGE olarak adlandırılır. Aynı zamanda yeteri kadar seyreltilmiş amonyakla birçok gümüş ve mücevher üzerindeki tahriş temizlenir. Bu da gösteriyor ki amonyak sandığımız kadar tehlikeli ve zararlı değil ama düzgün kullanıldığında. Gübre, ilaç, boya, parfüm gibi maddelerin sentezlenmesinde kullanılır.Amonyak kovalent bağlı bileşiktir.

Arı sokmasının bir diğer bilinen ismi Apitoksindir ve formik asitten meydana gelir.Amonyağın sp3 hibritleşmesinden kaynaklı formik asiti yapısındaki azotla nötrleyerek zehrin dışarı atılmasını yani apitoksin proteininin vücuttan atılmasını sağlar.

Peki aklımızdaki cevaplanması gereken soru şu; o anda arı sokması esnasında amonyağı nerden bulacağız?Aslında herkesin bildiği idrarımızda yeterli miktarda bulunan amonyak en doğru cevap olabilir.

Kaynaklar:

www.britannica.com/science/ammonia

www.pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/ammonia

www.allainammonia.weebly.com/ammonia-in-everyday-life

 

 

Send this to friend