Aşkın Kimyası

İki kişi birbirinden hoşlandığı zaman, onlardan birinden mutlaka şu cümleyi, bir kere de olsa bir yerde duyarsınız: “Kimyamız uyuşuyor.” Belki de siz de bunu diyenlerin içerisindesinizdir. Bu cümle genelde ne kadar mecazi bir anlama gelecek şekilde kullanılsa da gerçekten doğrudur. Şu yere göğe sığdıramadığımız aşk, aslında çeşitli kimyasalların reaksiyonundan başka bir şey değildir. Ama sakın yanlış anlamayın. Bu demek değildir ki kimya aşkın değerini düşürür; aksine kimya, aşka ayrı bir anlam katar. Çünkü aşkı oluşturan kimyasallar ve reaksiyonlar da en az aşkın kendisi kadar karmaşıktır. Şimdi bakalım bu kimyasalların neler olduğuna…

 

askin-kimyasi-01

Feniletilamin: Bu amin çeşidi beyinde doğal olarak üretilir ve aynı zamanda çeşitli yiyeceklerin içerisinde de yer alır. Bunlardan bir tanesi çikolatadır. Çikolata yediğinizde kendinizi mutlu hissetmenizin sebeplerinden bir tanesi de budur. Feniletilamin, vücutta ilk hoşlanma anında salgılanır. Vücudun nörepinefrin ve dopamin salgılamasını sağlayarak, o ilk “kıpırtı” hissini oluşturur.

Nörepinefrin: Bu kimyasal, vücutta adrenalin salgılanmasını sağlayarak, ellerimizdeki ter bezlerinin çalışmasını, kalp atışlarımızın artmasını ve iştahımızın kapanmasını sağlar.

Dopamin: Bu kimyasal ise vücudumuzda kendimizi iyi hissettiğimizde salgılanır. Dopamin vücutta çok fazla role sahiptir ve hala tam olarak anlaşılmış bir madde değildir. İnsanları daha konuşkan ve heyecanlı hale getirir. Aynı zamanda bir ortamda eşlerin birbirini seçmesini, yani potansiyel partnerimizi bulmamızı sağlar. Bu bakımdan cinsel seçilim mekanizmasında önemli bir rol oynar.

Oksitosin: Kucaklaşma hormonu ya da aşk hormonu olarak da bilinir. Dokunma esnasında salgılanır. Cinsel ilişki sırasında zevk oluşumunu sağlar. Aynı zamanda çiftlerin duygusal olarak birbirine bağlanmasında da etkilidir. Kadınlarda doğum ve süt üretiminde de salgılanır.

Testesteron: Genellikle sırf erkeklerde üretildiği düşünülse de hem erkeklerde hem de kadınlarda üretilir. İki tarafta da cinsel dürtüyü sağlar.

 

Kaynaklar
http://chemistry.about.com
http://www.asdn.net
http://www.livescience.com
http://www.123wallpapers.in
http://www.123wallpapers.in/

Send this to friend