Ayna Hangi Renktir?

Her gün defalarca karşılaştığımız aynaların hangi renk olduğunu hiç düşündünüz mü? Bir aynanın önüne kırmızı bir nesne koyduğunuzda ayna kırmızı renk alır ya da mavi bir nesne koyduğunuzda ayna bir anda mavi olur. Hatta aynanın karşısına siz geçtiğinizde aynada kendinizi görürsünüz. İnsan gözü 10 milyondan fazla rengi ayırt edebiliyorken neden aynalar için tek bir renk söylemek mümkün değildir?

Aynanın hangi renk olduğuna karar vermeden önce rengin ne olduğunu tanımlayalım. Beyaz ışık farklı renklerin birleşmesinden oluşur, bu renkleri de gökkuşağı renkleri olarak ifade edebiliriz. Beyaz ışık bir nesneye çarptığında içerisindeki renkler nesne tarafında emilir ve sadece bir tanesi dışarı yansır, biz de yansıyan bu rengi görürüz. Daha bilimsel yaklaşacak olursak, renkler dalga boylarına göre değerlendirilir. En uzun dalga boyuna sahip olan renk kırmızıdır ve dalga boyu kısaldıkça renkler de turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor diye devam eder.

Ayna-Hangi-Renktir-01

Eğer o nesne bütün dalga boylarını yansıtıyorsa beyaz olarak görünür ve eğer hepsinin emiyor, herhangi bir yansıma olmuyorsa siyah olarak görünür. Bu durumda akla ilk gelecek olan soru da eğer kusursuz bir ayna her rengi yansıtıyorsa neden beyaz olarak görmüyoruz? Burada dikkat edilmesi gereken nokta aynalar ışığı nesnelerden farklı olarak yansıtır. Bir nesne gelen ışığı her yöne yansıtırken, ayna sadece tek bir yönde yansıtır. Aynanın bu özelliği neden odanın bir köşesinden aynaya baktığımızda aynı açıda karşı köşede yer alan eşyaları görebilmemizi açıklar.

Şimdiye kadar bahsedilen özellikler kusursuz aynalar için geçerliydi fakat kusursuz diye bir şey yoktur. Her ayna üzerinde az da olsa kusur taşır. Bu kusurlardan dolayı da bir miktar ışığı emer. Ancak emilen bu ışık fark edilemeyecek kadar azdır. Eğer bir aynadan yansıyan ışığın spektrumuna bakacak olursak 510 nanometre civarında olduğunu görürüz ki bu aralık yeşil ışığa denk gelir. Yani normal bir ayna görünür spektrumdaki yeşil ışığı daha fazla yansıtır.

Ayna-Hangi-Renktir-02

Normal bir aynanın biraz da olsa yeşil ışık yansıttığını kanıtlamak için evde de basit bir deney yapabilirsiniz. Eğer bir aynanın karşısına başka bir ayna yerleştirilirseniz sonsuza uzanan aynalardan bir tünel görürsünüz. Tüneldeki her aynada görünür ışık biraz daha fazla emilir tabi kıyaslandığında yeşil ışık diğerlerine göre daha az emilir. Böylece tünelin sonuna doğru oluşan yeşilliği fark edebilirsiniz.

Kaynaklar

What color is a mirror? Erişim Tarihi: 3 Şubat 2016, http://futurism.com/the-color-of-mirrors/

What color is a mirror? Erişim Tarihi: 3 Şubat 2016,  http://www.badastronomy.com/mad/1996/mirror.html

What color is a mirror? Erişim Tarihi: 3 Şubat 2016, http://io9.gizmodo.com/what-color-is-a-mirror-1725115120

Send this to friend