Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Beynimizin Kimya Laboratuvarı

Beynimizin Kimya Laboratuvarı

Bilimle uğraşanlar bilincin, duyguların, hislerin, tutku ve arzuların birbiriyle olan etkileşimini çözme merakındadırlar. Kalbin anlaşılması, mekanizmasının çözülmesi, diğer organlarla olan etkileşimi gibi konular, bilim insanlarının araştırma konuları içerisindedir. Ancak insanoğlu yani bizler zamanla farketttik ki vücudumuzu inceleyip etrafla ve duygularla olan etkileşimi içerisinde bizi farklı kılan şey önce İNSAN BEYNİ daha sonra irademiz.

Canlıların birçoğunda bulunan ortak organlarımız arasında beyinde bulunmaktadır ancak bize verilen irade ve beynimizin iç yapısındaki akışkan beyin bizi farklı kılıyor. Günlük hayatımızda hakim olduğumuz kimya alanı beynimizde de karşımıza çıkmaktadır. Nasıl mı? Gelin beynimizin kimyasını AKIŞKAN BEYNİMİZİ tanıyalım.

Beynimiz 3 ayrı katmandan oluşur. Bu katmanlar adlarını geliştikleri hayvanların adlarından alır: sürüngen beyni, eski memeli beyni ve yeni memeli beyni. Gelişim aşamaları, duygu tespitleri ile katmanlar şekillenmektedir. Sürüngen beyin katmanı, solunum ve kalp atımlarının iradesini üstlenir, omurilik ve dengeden sorumludur. Eski memeli beyin katmanı duyguları, mekanları ve anıları kaydeden hipokampus ve amygdaladır. Yeni memeli beyni katmanı, karşılaşılan yeni çevre koşullarına adapte olmak konusunda mükemmel uyum sağlar; haberleşme kendi dillerini oluşturma iletişim kurma vb. İnsanoğlu beyni katmanlarını ayırıp tıbbi olarak diğer organlarla etkileşimleri tespit ettikten sonra beynin duyguları savunma, hapsetme, hissetme konusunda nasıl bir görev üstlendiğini merak etmiş ve ispatlamaya çalışmışlardır.

Nöro biyolojinin en etkili araştırmacılarından Jean Didier Vincent, beynimizin içindeki kan ve sıvı maddeler dışında ulak maddelerinde (hormonların) varlığını da tespit etmiş ve beynimizin içini “AKIŞKAN BEYİN” olarak adlandırmıştır. Beyinde bulunan ulak maddeler(hormonlar) yani genel adıyla bilinen “NÖROTRANSMİTTERLER”.

Dopamin hormonu(Haz ulağı): İnsanlarda arzu ve öğrenmeden sorumlu ulak maddedir.Arılarda da sadece arzu hissini kontrol eder. Bu hormonumuz 22 atomdan hidrojen, karbon, azottan meydana gelen minicik moleküldür. Karbon atomlarının baş, diğer atomların kuyruk olduğu bir modeldir.

Serotonin hormonu(ulağı): Genel olarak canlılardaki bilgi akışını sağlar. Beynin içinde bulunan çok eski bir ak maddedir. Kafadan bacaklıların basit sinir sistemlerinde bile kendini göstermiştir.

Oksitosin hormonu(Annelik Sevgisi ulağı): Hiç doğurmamış bir sıçanın beynine enjekte edildiğinde, bu bakire hayvan birkaç dakika içinde, başkalarının yavrularını kendi yavrularıymış gibi benimser.

Bu moleküllerin çoğunu beynimizde düşünmeden duygu ve hislerimizin kontrolü, tespiti mümkün değildir. Ancak insan beyni bu hormonlara çok işlek bir şekilde bağlı olmasına rağmen, hormonların yönettiği hissiz bir mekanizma değildir. Kimyasal açıdan birçok getirisi görülmektedir ve kesinlikle korkulmamalı, dışarıdan doz alımında dikkat edilmelidir.

Kaynaklar:

www.merriam-wester.com

www.khanacedemy.com

www.brainfacts.org

www.tipfusabil.com

 

Send this to friend