Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Bildiklerimizi Unutuyoruz: Güneşten Bile Daha Parlak Bir Kaynak
Bildiklerimizi Unutuyoruz: Güneşten Bile Daha Parlak Bir Kaynak
Bildiklerimizi Unutuyoruz: Güneşten Bile Daha Parlak Bir Kaynak

Bildiklerimizi Unutuyoruz: Güneşten Bile Daha Parlak Bir Kaynak

Hepimizin bildiği gibi en büyük ışık kaynağımız Güneş’tir. Eğitim-öğretim hayatımızın ilk gününden son gününe kadar hep bu öğretilmiştir ve bu bilginin doğruluğu da kanıtlanmıştır. Peki ya size artık dünyanın bir yerinde Güneş’ten bile daha parlak bir kaynağının olduğunu söylesek. Biliyorum bize inanmak için biraz kanıt ve elle tutulur bilgiler istiyorsunuz. Çok da haklısınız. O zaman hadi gelin bu kaynak hakkında bir şeyler öğrenelim.

Bu kaynağın adı “Diamond Light Source (Elmas Işık Kaynağı)”. Bu tesis İngiltere’de Oxfordshire’in Harwell Bilim ve İnovasyon Kampüsü’nde bulunmaktadır. Çalışmalarına 90’lı yıllarda başlanıp 2001 yılında son dizaynlar da yapılarak hazır hale getirilmiştir. Açılışı Kraliçe II. Elizabeth tarafından 19 Ocak 2007 tarihinde yapılmıştır.

“Diamond Light Source” , İngiltere’nin senkrontronu (elektron hızlandırıcı)sıdır. Devasa bir mikroskop gibi çalışmaktadır. Bilim adamları elektronların gücünden yararlanarak parlak ışık üreterek birçok alanda kaynak olarak kullanmaktadır. Bu makine ışık hızına yakın bir hıza kadar elektronları hızlandırmaktadır. Bu sayede de Güneş’ten 10 milyar kat daha parlak bir ışık yaymaktadır. “Tamam yayıyor da nasıl yapıyor bunu? Ne özelliği var bu makinenin?” diyorsanız gelin makine nasıl çalışıyor buna bakalım.

Makinede kullanılan elmas bir elektron hızlandırıcısı olarak kullanılmıştır. Kızılötesi, X-ışınları ve ultraviole ışınlarını üretmek için kurulan devasa bir tesistir.  Elektronlar 3 GeV’lik bir enerjiyle hareket etmektedir. Oluşan halka dairesel şekilde değil, kırk sekiz taraflı çokgen şeklindedir. Elektronlar katot ışını tüplerine benzer şekilde bir elektron tabancasında üretilir ve makinaya atılıp hızlandırılırlar.

Bildiklerimizi Unutuyoruz: Güneşten Bile Daha Parlak Bir Kaynak

Bildiklerimizi Unutuyoruz: Güneşten Bile Daha Parlak Bir Kaynak

Bu elektronlar aracılığıyla elde edilen ışınlar, yüksek hızdaki elektronlar sayesinde çok küçük mikron boyutlarındaki nesneleri, görünür ışıl altında görülme imkanı olmayan mikroorganizmaları  görmek için kullanılmaktadır. Burada bilim adamları, hastalığa yönelik yeni ilaç ve tedavilerden, yenilikçi mühendisliğe ve en ileri teknolojiye kadar geniş bir konuyu incelemek için ışığı kullanmaktadır.

Kaynaklar:

  • “A brighter light for science” , Erişim Tarihi : 11.02.2017, www.diamond.ac.uk
  • “What is the light source”, Erişim Tarihi: 11.02.2017 , www.lightsources.org/what-light-source

Send this to friend