Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Çikolatanın Kimyası

Çikolatanın Kimyası

Çikolata, atıştırmalıkların en popüleridir. Her gün milyonlarca insanın bayıla bayıla yediği bir atıştırmalık olan çikolata, tadının güzelliğinin yanında aynı zamanda mutluluk vericidir. Tadı güzel olan çok fazla gıda ürünü var. Fakat hiçbiri size çikolatanın verdiği mutluluğu vermiyor. Sizce bu mutluluğun kaynağı nedir? Tabii ki de cevap, içindeki kimyasallar. Bakalım bu kimyasallar nelermiş, görelim…

cikolatanin-kimyasi-01

Feniletilamin: Bu kimyasal, beyninizde doğal olarak bulunur. Fakat çikolatada da bol miktarda bulunabilen bir kimyasaldır. Beyinde uyarıcı olarak görev alır ve dopamin salgılatarak moralimizin yükselmesini ve iyi hissetmemizi sağlar. Aynı zamanda afrodizyak görevi görür. Fakat feniletilaminin ağızda monoamin oksidaz enzimi tarafından parçalanması, merkezi sinir sistemimize etki etmesini büyük ölçüde azaltır. Bu yüzden fenitetilaminin, kayda değer bir afrodizyak etkisi yoktur.

Triptofan: Proteinlerin oluşmasında görev alan 20 aminoasitten bir tanesidir. Vücudun üretemediği bir kimyasaldır. Bu yüzden dışardan alınması gerekir. Nörotransmitter maddelerden biri olan seratoninin salgılanmasında görev alır. Seratonin de aynı şekilde insanın kendini mutlu hissetmesini sağlayan kimyasalların içinde yer alır.

Teobromin: Bu kimyasal da feniletilamin gibi bir uyarıcı görevi görür. Kafeinle yapıları çok benzer olup, kafein gibi görev görür. Beyindeki adenozin reseptörlerini bloke ederek, uykunun azalmasını sağlar. Teobromin, aynı zamanda zehirli bir maddedir. 35 kilo sütlü çikolatanın içindeki teobromin miktarı bir insan için ölümcül dozda olabilir. Tabii ki de bir insanın bu kadar fazla çikolata yemesi hiç olası değildir. Fakat köpek ve kedilerde ise ölümcül dozun oranı daha düşüktür. Onlarda ise bu oran 1,5 kilo kadardır. Bu rakam yine de fazla olmasına rağmen küçük dozlarda bile olsa çikolata, bir köpeğin ya da kedinin kusmasına ve ishal olmasına neden olabilir. Hatta 50 gram siyah çikolata, küçük bir köpeği öldürebilecek miktarda teobromin bulundurabilir.

 

Kaynaklar:
http://www.compoundchem.com
https://en.wikipedia.org
http://lifesciencesutc.co.uk
http://www.webelements.com

Send this to friend