Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Dünyanın Yoğunluğu En Fazla Elementi: Osmiyum
Dünyanın En Ağır Yoğunluklu Elementi: Osmiyum
Dünyanın En Ağır Yoğunluklu Elementi: Osmiyum

Dünyanın Yoğunluğu En Fazla Elementi: Osmiyum

Doğadaki en yoğun element, Osmiyumdur. Simgesi Os olup, atom numarası 76, atom ağırlığı 190,23 g/mol, erime noktası 3045,0 °C, kaynama noktası 5027,0 °C olan bir geçiş metalidir. Oda sıcaklığında 22.59 g/cm³ ile bilinen en ağır yoğunluklu metal olma özelliğine sahiptir. Gümüşi renktedir.

Osmiyum elementinin adı, Yunanca koku manasına gelen osmë ‘den gelir. Osmiyumun oksit bileşeninin zehirli olması nedeniyle nadiren saf hâliyle kullanılır. Genellikle alaşımlarda kullanılır. En sık kullanıldığı şeyler , fonograf iğnelerinin, dolmakalem uçlarının ve benzeri aletlerin yapımında kullanılır.

Ağırlığa bir bakış da yoğunluk yönündedir.Yoğunluk bilindiği gibi kütlenin hacime oranıdır. Birimi, g/ cm³’ tür. Elementler tartılıp, yoğunluk yönünden karşılaştırıldığında osmiyum 22.61 g/cm3  ile en ağır yoğunluklu element olarak karşımıza çıkar.

Neden Osmiyum En Yoğun Elementtir?

Elementlerin yoğunluğu bir çok faktöre bağlıdır. Bu yüzden tek bir özelliğe (atom ağırlığı) gibi bağlı değildir. Atomların birbirine bağlılık oranı yoğunluğu büyük oranda etkiler. Osmiyum’dan daha yüksek atom ağırlıklı bir çok element varken, Osmiyumun yoğunluğu hepsinden daha fazladır. Çünkü; katı halinde atomlar birbirine daha sıkı bağlıdır. Yani, daha sıkı ,daha yoğundur. Bunun nedeni de f elektronu orbitallerinin  n=5 iken birbirine sıkıca bağlanmasıdır. Bu nedenle, orbitaller pozitif yüklü ç.kirdekten çekim hissedelerler ve atom boyutu küçülür. Göreceli etkiler de elementin yoğunluğunda önemli bir rol oynar.. Bu orbitaldeki elektronlar atom çekirdeğine daha hızlı gezinirler, böylece görünen kütle artar. Bu olduğunda, s orbitalleri azalır.

Kaynaklar:

http://clearlyexplained.com/chemical-elements/osmium/index.html

http://chemistry.about.com/od/elementfacts/f/heaviest-element.htm

http://education.jlab.org/itselemental/ele076.html

https://www.historyrundown.com/heaviest-element-in-the-universe/

Send this to friend