Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Dünyanın En Pahalı Maddeleri ve Özellikleri

Dünyanın En Pahalı Maddeleri ve Özellikleri

Bir maddenin fiyatı neye göre belirlenir? Değerli veya değersiz olmasını sağlayan ölçütler nelerdir? Pahalı olan şeyler genellikle nadir bulunanlar ya da zor üretilenlerdir. İşte bu yazımızda artan fiyat sırasına göre dünyanın en pahalı maddeleri ve özelliklerini inceleyeceğiz.

Altın- gramı 116

Dunyanın-En-Pahalı Maddeleri-ve-Ozellikleri-01

Altın, tüm dönemlerde değerli kabul edilmiş ve zenginliğin simgesi olmuştur. Dönemden döneme değerinde dalgalanmalar gösterse de hala yerini korumaktadır. Eski dönemlerde ticaret için para ya da takas olarak kullanılırken, günümüzde altın denince aklımıza genelde takılar gelir. Oysaki altın, mükemmel iletkenliğe sahip ağır bir metal olduğundan uzayda uyduların kaplanmasında ve daha birçok elektronik alet içerisinde kullanılır. Tıbbi kullanım alanlarına ise; diş implantı ve telleri, eklem iltihabı tedavisi ve hatta kanser tedavisi bile söylenebilir.

Rodyum- gramı 166

Dunyanın-En-Pahalı Maddeleri-ve-Ozellikleri-02

“Rodyum da ne?” diye içinizden geçiriyorsanız kendisi bildiğimiz beyaz altındır. Yani beyaz renk vermesi için altın içerisine karıştırılan maddelerden biri. Platin ailesinden ama platine göre daha az yoğun ve sıcaklığa karşı çok daha dayanıklı. Rodyum elementinin % 60’ı Güney Afrika’da bulunuyor. Takıların yanı sıra uçak motorları, arama ışıkları, asit ve organik maddelerin üretimi gibi birçok yerde kullanılıyor. Fiyatının yüksek olmasının bir nedeni olarak 90’ların sonunda Rusya’nın Rodyum tedarikinde kesintiler olması görülüyor.

Platin- gramı 172

Dunyanın-En-Pahalı Maddeleri-ve-Ozellikleri-03

Yine bir metal-gümüş ailesinden olan Platin, en bilinen haliyle ortopedi ameliyatlarında kullanılır. Aslında milattan önce Mısır’da takılarda kullanılmakta olan platinin yeniden keşfi 1735 yılında olmuştur. Oldukça esnek bir yapısı olduğundan platin; motorlar, kimyasal reaksiyonlar, kablolama, diş hekimliği ve elektrotlarda kullanılır. Ayrıca platin hava oksitlenmesine karşı dirençlidir ve hidroklorik veya nitrik asit içerisinde erimez.

Plütonyum-gramı 11,470

Dunyanın-En-Pahalı Maddeleri-ve-Ozellikleri-04

Plütonyum, nükleer reaksiyon sonucu Uranyum’dan elde edilir ancak nadiren de olsa doğal olarak oluşabilir. Nükleer enerji santralleri, nükleer süreçlerin devamı için plütonyumu tercih ederek nükleer fisyon enerjisinin üçte biri kadar enerjiyle tasarruf sağlarlar.

Painite- gramı 25,800

Dunyanın-En-Pahalı Maddeleri-ve-Ozellikleri-05

Kendisi bir element değil bir bileşiktir. Zirkonyum, Bor, Kalsiyum, Alüminyum ve Oksijen elementlerinden oluşur. Rengi pembe, kırmızı ve kahverenginin karışımı gibidir. Dünyanın en nadir minerali olarak da bilinir. İlk olarak Myanmar Burma’da (Güney Doğu Asya’nın en büyük ikinci ülkesi) İngiliz madenciler tarafından bulunmuştur. Mücevher olarak kullanılmasının yanı sıra psikolojik hastalıklara iyi geldiği de savunulur.

Taaffeite Taşı- gramı  57,350

Dunyanın-En-Pahalı Maddeleri-ve-Ozellikleri-06

1945 yılında Edward Taaffe tarafından keşfedilmiştir. İçerisinde yoğun miktarda magnezyum bulundurur. Renk tonları mor ile kırmızı arasında değişir, öyle ki şuan var olduğu bilinen kırmızı Taaffeite taşı sayısı 10’dan azdır. Genellikle mücevher yapımında kullanılır.

Trityum- gramı 86,025

Dunyanın-En-Pahalı Maddeleri-ve-Ozellikleri-07

Trityum, döteryum veya azot atomlarının kozmik radyasyonla bombardımanı sonucu iki ek nötronlu hidrojen çekirdeği oluşumuyla doğal olarak oluşur. Yani hidrojen atomunun radyoaktif bir formudur. Saatlerce etrafına ışık saçabilir bu yüzden de çıkış tabelaları gibi ışıklı işaret ve aletlerin yapımında kullanılır.

Elmas- gramı 157,710

Dunyanın-En-Pahalı Maddeleri-ve-Ozellikleri-08

Karbon elementinden oluşan elmas, şarkılara bile konu olmuş çok değerli bir taştır. Toprak altında karbonun sıcaklık ve basınç altında kalmasıyla oluşur. Dünyanın en sert taşıdır. Genelde mücevher yapımında kullanılmasının yanı sıra, Afrika’nın savaştan zarar görmüş bölgelerinde “kan elmasları” yasadışı silah malzemesi olarak takas edilmektedir.

Kaliforniyum- gramı 77,422,500

Dunyanın-En-Pahalı Maddeleri-ve-Ozellikleri-09

1950 yılında Kaliforniya’da keşfedildiği için adı benzer şekilde konmuştur. Doğal olarak meydana gelmez. Bu elementin bir mikrogramı 170 milyon nötron parçacığı saçar ve son derece radyoaktiftir. Organik yaşam için zehirli bir elementtir. Altın ve platin detektörü olarak ve de petrol kuyularında nemölçer olarak kullanılır.

Antimadde- gramı 179,218,750,000,000

Dunyanın-En-Pahalı Maddeleri-ve-Ozellikleri-10

Bugüne kadar dünyadaki en pahalı madde(!) Antimadde’dir. CERN gibi ileri teknolojiye sahip merkezlerde, fizikçilerin araştırması için küçük miktarlarda üretilir. Düzenli bir madde ile karıştırıldığında son derece yıkıcı özellikler göstermesi nedeniyle birçok bilim insanı tarafından “Antimadde” olarak adlandırılmıştır.

Kaynak

Dünyadaki En Pahalı 15 Materyal, Erişim Tarihi:11.03.2016, http://www.therichest.com/luxury/most-expensive/the-15-most-expensive-materials-in-the-world/

Send this to friend