Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Elmas Oldukça Sert İken Nasıl Oluyor da Kesilebiliyor?

Elmas Oldukça Sert İken Nasıl Oluyor da Kesilebiliyor?

Dünyanın en değerli minerallerinden biri olan elmas, insanlarda hep yoğun bir ilgi uyandırmıştır. Elmas elementel olarak bir karbon türüdür. Karbonun modifikasyonlarından biri ‘grafit’ iken diğeri de ‘elmas’tır. Elmas oldukça yaşı büyük minerallerden oluşur. Oluşumu için uzun zaman geçmesi gerekir. Ayrıca elmas, oldukça sert bir maddedir. Elmasın sertlik derecesi “mohs sertlik derecesinde” 10 (en yüksek değer) olarak belirtilmektedir. Elmasın bir mücevher olarak kullanılmasının dışında bu sertlik özelliğinden dolayı birçok endüstriyel aletlerde de bulunmaktadır. Elmas asitten etkilenmez, erime sıcaklığı yaklaşık 3600 oC olduğundan sıcaklığa karşı dayanıklıdır, ışığı son derece iyi kırar ve dayanıklıdır.

Elmasın değerli bir mücevhere dönüşebilmesi, kesilmesi ve şekillendirilmesi gerekmektedir.  Elmasın özel kesim yöntemleriyle kesilmiş şekline de ‘pırlanta’ denmektedir.

Peki elmas bu kadar sert, tüm maddeler elmas ile çizilebiliyor, kesilebiliyor, sıcaklıktan da etkilenmiyor, o zaman elmasa nasıl şekil veriliyor da o kadar mükemmel görünümlü mücevherler ortaya çıkıyor? Evet, akıllardaki sorunun cevabı yine elmastır. Elmasın kesilmesi yine başka bir elmas ile gerçekleştiriliyor. Ham elmas incelendiğinde kristal yapı ve bu kristal yapının etrafında bazı kusurlu bölgelerin bir arada olduğu görülmüştür. Bu kusurlu alanlar elmasın kesilip şekillendirilmesine olanak vermektedir. Yine içerisinden elmasın bulunduğu aletler ile kesme işlemi gerçekleştirilir. Elmasın kesimi oldukça zahmetli bir iştir. Eskiden her evresinde faklı bir sanatkâr görev alırken makinelerin geliştirilmesi ile otomasyon üretime geçilmiştir.

Elmas, ham halinden kesilip şekil verilme işleminin sonuna kadar olan evrelerde ağırlığının yarısını kaybetmektedir. Elmasın işlenip son halini almasına kadar bazı aşamalardan geçer. Bu aşamalara yer verecek olursak:

  • Hint mürekkebi ile işaretleme,
  • İkiye bölme
  • Kesme
  • Cilalama
  • Elmasın üzerinde fasetler(taş üzerindeki düz yüzeyler) oluşturmadır.

KAYNAKLAR:

“Elmas”, Erişim Tarihi: 01.05.2016, http://www.degerlitaslar.gen.tr/elmas.html

“Elmas Nasıl Kesilir?” , Erişim Tarihi : 03.05.2016, http://www.idlpirlanta.com

Görsel Kaynak ,Erişim Tarihi : 02.05.2016 , www.degerlitaslar.gen.tr

 

Send this to friend