Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Geleceğe Yatırım: Svalbard Küresel Tohum Deposu
Geleceğe Yatırım: Svalbard Küresel Tohum Deposu
Geleceğe Yatırım: Svalbard Küresel Tohum Deposu

Geleceğe Yatırım: Svalbard Küresel Tohum Deposu

Nuh’un gemisi hikayesini hepiniz duymuşsunuzdur. Annelerimiz, babaannelerimiz, ananelerimiz  ya da dedelerimiz en az biri mutlaka bu hikayeyi sizlere anlatmıştır. Bu hikayenin özü; gemide her cins hayvandan ikişer çift bulunmasıdır. Oluşabilecek bir afet veya bir felaket sonucunda yaşamaya devam etmek için hayvan ırkının da devam etmesi adına bir incelik düşünülmüştür. Gel gelelim biz bunu neden anlatık; Svalbard Küresel Tohum Deposu, bu geminin tahıllarla olan versiyonudur. Burada yeryüzünde bulunan binlerce çeşit tohumu barındıran bir nevi hazine deposudur.

Svalbard Küresel Tohum Deposu, Norveç’de bulunmaktadır. 2008 yılında faaliyete giren bu tohum deposunun çalışmaları 1983 yılında başlanmıştır. Norveç’de bulunan Svalbard takımadalarından Spitzenberg’e konumlandırılmıştır. Yerin 120 metre derinliğindedir. Bu deponun oluşturulmasının amacı; karşı karşıya kaldığımız küresel ısınma, buzulların erimesi gibi doğa sorunları, nüfus artışı gibi sorunlar sonucu bitkilerin soylarının tükenmemesi adına alınmış bir önlemdir. Dünya üzerinde bulunan bütün tohumlar bu depoda koruma altına alınmıştır.

Norveç bilindiği üzere kutuplara yakın soğuk bir ülkedir. İskandinav yarımadasının en kuzeyinde yer alır. Tohum deposunun buraya konumlandırılmasında coğrafi konumunun önemi büyüktür. Sonuçta tohumların uzun süre saklanabilmesi için uygun bir sıcaklığın olması gerekmektedir. Tabi ki bu sıcaklık çeşitli donanımlarla her yerde sağlanabilir fakat herhangi bir güç kaynağının kesilmesinde ortamın bir süre durumu idare etmesi gerekmektedir. Bunun içinde tohum deposunun Norveç’de konumlanmış olması öylesine bir karar değildir. Svalbard aynı zamanda en uç noktadadır ve ulaşılması için zor bir konumdadır.

Tohum deposu 4.5 milyon çeşit tohum saklama kapasitesine sahiptir. Her çeşitten yaklaşık 500 tane tohum muhafaza edilmektedir. Şu anda depoda hemen hemen her ülkeden gelen 860.000 den fazla tohum bulunmaktadır. Tohumların en uzun süre saklanabilmesi için en uygun sıcaklık -18  olarak belirlenmiştir.

Geleceğe Yatırım: Svalbard Küresel Tohum Deposu

Depo İçerisinden Bir Görünüm

Svalbard Küresel tohum deposu halk dilinde “Kıyamet Ambarı” olarak bilinmektedir. Halka açık bir bölge olmamakla birlikte asla ziyaret edilemeyecek bir yapıdır. Yüksek maliyetlerde inşa edilmiş her türlü tehlike göz önünde bulundurulmuştur. Kapasite aşımına karşın genişletilebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Nükleer saldırılara karşı da korunaklı bir yapıdır.

Kaynaklar:

  • “Svalbard Global Seed Vault” , Erişim Tarihi: 05.12.2016, www.croptrust.org/our-work/svalbard-global-seed-vault/
  • “Küresel Tohum Deposu”, Erişim Tarihi:03.12.2016,  www.bortecin.com/Svalbard_K%C3%BCresel_Tohum_Deposu.pdf

 

Send this to friend