Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Günlük Hayatımızda Radyasyon

Günlük Hayatımızda Radyasyon

Günlük hayatımızda bazıları doğal yollarla oluşmuş bazıları ise insanlar tarafından üretilen (yapay) radyoaktif maddelere maruz kalırız. Bunların başlıca örnekleri arasında her gün yediğimiz yiyecekler, içtiğimiz içecekler, yaşadığımız bina, toprak ve su gelir. Radyasyon bir kaynaktan dalga ya da parçacık halinde salınan enerji biçimidir ve etkileri en az anlaşılmış tehlikelerden birisidir.  İşte her gün maruz kaldığımız radyoaktif maddelerin bir kısmı:

1) Güneş

Maalesef yaz ayları sandığımız kadar masum değildir. Güneşten gelen fotonlar, iyonlaştırıcı özelliği düşük enerjili fotonlar olsa da bazıları daha büyük enerjili ve iyonlaştırıcı özelliğe sahip ultraviyole ışınlarından oluşur. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması sonucunda ciltte oluşan güneş yanıkları cilt kanserine sebep olabilir.

2) Işınlanmış Besinler

Besinlerin raf ömürlerini artırmak ve içindeki mikroorganizmaları yok etmek amacıyla uygulanan işlemler besinlerin içindeki iyonlaşma enerjisini açığa çıkarır. Bu işleme elektronik pastörizasyon denir. Toplum sağlığı açısından Koli basili ve Listeria gibi hastalıkların yayılmasını önleyen bu yöntem maalesef her geçen gün daha fazla radyasyona maruz kalmamıza neden olmaktadır.

3) Radyasyon İçeren Doğal Besinler

Bu grubun en başında hepimizi şaşırtacak olan muz gelir. Muz potasyum yönünden çok zengin bir meyvedir. Potasyum izotop karışımıdır ve Potasyum-40 izotopu radyoaktiftir. Potasyum-40 içeren diğer besinler patates, havuç, kırmızı et, fıstık ezmesi, patates cipsidir ve bu besinler radyoaktiftir. Havuç ve patates Radon-226 içerir.

Gunluk-Hayatimizda-Radyasyon-01

4) Cep Telefonları ve Bilgisayarlar

Yapılan araştırmalara göre cep telefonu ve bilgisayar kullanımı ile yüksek dozda radyasyona maruz kalıyoruz. Vücut ve beyin cep telefonlarının yaydığı radyasyonun yarısını emiyor ve bu radyasyonlar sebebiyle beyin hücrelerimiz ölmeye başlıyorlar. Bunlara ek olarak bağışıklık sistemini onaran kan hücrelerinin, saç köklerinin ve üreme hücrelerinin zarar gördüğü söylenmektedir.

5) Duman Detektörleri

Hemen hemen her otel odasında, dersliklerde ve hayatımızın daha birçok alanında kafamızı tavana kaldırdığımızda gördüğümüz duman detektörleri, içlerinde yüksek miktarda radyoaktif madde içermektedirler. Yenmeyip, teneffüs edilmedikçe yüksek risk oluşturmaz fakat içerdiği radyoaktif maddelerden dolayı ortadan kaldırılma yöntemlerine çok dikkat edilmelidir.

Gunluk-Hayatimizda-Radyasyon-02

6) Uçak Yolculukları ve Güvenlik Kontrol Tarayıcıları

Hava limanlarında güvenlik kontrolü amacıyla yapılan taramalarda alınan radyasyona bakıldığında her ne kadar fazla gözükmese de eğer alışveriş merkezleri ve bu gibi alanlarda fazla bulunuyorsanız, sağlığınız için tehlikeli olabilirler. Aynı şekilde uçak yolculuklarında da uçuş sayısı arttıkça maruz kalınan radyasyon oranı da artmaktadır. Yaklaşık 40000 feet yüksekte uçan bir uçak için ortalama olarak saatte 5µSv’lik bir radyasyona maruz kalınır.

Yukarıda da okuduğunuz gibi günlük hayatımızda farkında olarak ya da olmayarak birçok şekilde radyasyona maruz kalıyoruz. Bunları en aza indirgemek için elektronik cihazları kullanırken dikkat etmeli, bronzlaşmak için saatlerce güneşin altında kalmamalı ve yediğimiz, içtiğimiz, kullandığımız her şey hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya çalışmalıyız.

Kaynaklar

Radyasyon ve Biz, Erişim Tarihi: 06.03.2016, http://www.taek.gov.tr/ogrenci/r05.htm

Radioactive Materials, Erişim Tarihi: 06.03.2016, http://www.nuenergy.org/radioactive-materials-are-used-in-our-daily-lives/

Radyasyon nedir? Erişim Tarihi: 01.03.2016,http://www.nukte.org/prof_dr_dogan_bor-radyasyon_nedir

10 Radioactive Products Everyday Items that Emits Radiation. Erişim Tarihi: 29.02.2016, http://chemistry.about.com/od/nucleardecay/ss/10-Radioactive-Products-Everyday-Items-That-Emit-Radiation.htm#step4

Send this to friend