Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Kar ile Dolu Arasındaki Fark Nedir?

Kar ile Dolu Arasındaki Fark Nedir?

Kimilerine kış manzarası, kimilerine ise kışın spor yapma imkânı sunar; bazıları da tatil umuduyla bekler onu. Sessizliğiyle birlikte getirir beyazlığını, kış ayının incisi kar. Bu güzelliklerin yanında bir de bizleri tanelerinin büyüklüğüyle korkutan, bahar aylarının vazgeçilmezi dolu vardır. Mevsimler gelip geçerken değişen hava koşulları ile birlikte hayatımızın her anında farklı yağış biçimleriyle karşılaşıyoruz. Kar ve dolu da bunlar arasında benzerlikleri ile dikkatimizi çeken fakat birçok farklılık içeren iki türdür.

Zaman zaman oturup yağışını izlediğimiz karın, dışarıda bir anda bastırdığında nasıl kaçacağımızı bilemediğimiz dolunun nasıl oluştuğunu ve ikisinin arasında ne gibi farklar olduğunu aslında birçoğumuz bilmiyoruz.

Kar taneleri küçük buz kristalleri olarak görülebilirler. Taneciklerin oluşumu düşük sıcaklıklarda ve hava akımlarının etkisi altında gerçekleşir. Bulutlarda bulunan su buharının, karşılaştığı soğuk havanın etkisi ile buz parçalarına dönüşerek yağışa geçmesine kar denir. Genellikle kar yağışı Nimbostratus türü bulutlardan gerçekleşir. Küçük buz parçalarının bir araya gelerek oluşturduğu buz kristallerini, yağış esnasında kar tanesi olarak görürüz. Kar yağışı genellikle hava sıcaklığı 2 ° C’nin altında olduğu zamanlarda görülebilir. Ancak bölgenin konumu, yüksekliği gibi etkenlerden dolayı bu sıcaklık her bölge için farklılık gösterebilir.

kar-ile-dolu-arasindaki-fark-nedir-1

Dolu, bulutlarda bulunan suyun aniden yoğunlaşıp katılaşması sonucu oluşan, boyutları 5-50 mm arasında olan genellikle belirli bir şekli olmayan küresel buz parçacıklarıdır. Doluyu oluşturan Cumulonimbus bulutları içlerinde çok güçlü alçalıcı ve yükselici hava hareketleri barındırır. Cb bulutlarının alt bölümleri su, üst bölümleri buz tanelerinden oluşmaktadır. Bulutun içinde bulunan akımlarla, yükseklere taşınan su molekülleri donarak yoğunlaşır. Yoğunlaşma sonucu oluşan dolu taneleri yoğunluğunun artmasıyla düşüşe geçer. Bu olay sonucu oluşan hava olayına da dolu ismini veririz.

kar-ile-dolu-arasindaki-fark-nedir-2

Görünüşleriyle benzerlik kurduğumuz fakat hayatımızda farklı etkiler yaratan iki farklı hava olayının oluşma şekillerinin arasındaki bu farklar dolu ve kar yağışına bakışımızı değiştirir.

 

Send this to friend