Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Kimyacılar İçin En İyi Mobil Uygulamalar-1

Kimyacılar İçin En İyi Mobil Uygulamalar-1

Mobil cihazların hayatımızdaki yeri her geçen gün daha da artmaktadır. Daha önceleri sadece iletişim amacıyla kullandığımız bu cihazlara zamanla günlük hayatımızı kolaylaştıracak birçok özellik eklenmiştir. Hiç şüphesiz bu özelliklerden en önemlisi ise ihtiyacımıza yönelik uygulamaları yükleyebiliyor olmamızdır. Sosyal medya uygulamaları, mesajlaşma uygulamaları, medya ve güvenlik uygulamaları derken hemen hemen her şey için bir uygulama bulmak bir tık uzağımızda… Biz kimya severler için de birçok uygulama mevcuttur ve sizin için deneyip hazırladığımız listede hayatınızı kolaylaştıracak en iyi uygulamaları görebileceksiniz.

Chemical Enginnering Handbook

Akıllı telefonunuza veya tabletinize yükleyebileceğiniz bu ücretsiz uygulama ile önemli kavramlara ve bazı araçlara sahip olabileceksiniz. Bu araçları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Birim dönüştürme araçları
  • Periyodik tablo
  • Isı kapasiteleri
  • Buhar basıncı araçları
  • Antoine denklemi
  • Doymuş buhar termodinamik özellikleri
  • Kızgın buhar termodinamik özellikleri
  • Bazı yaygın gazların belirli entalpisi

Bu avantajlarının yanında dezavantaj olarak ise şimdilik sadece IOS cihazlarda bulunması söylenebilir.

kimyacilar-icin-en-iyi-mobil-uygulamalar-1-1

K12 Periodic Table

Maddenin en temel yapı taşının atom olduğu ve elementlerin atomların birleşmesiyle meydana geldiği ilkokul yıllarından itibaren öğretilmeye başlanıyor. Nitekim bilinen tüm elementler de periyodik tabloda belirli bir sıraya göre yer alırlar.

Periyodik tablo ile alakalı birçok uygulama mevcuttur fakat birçoğunda atom numarasından başka bir bilgi yer almamaktadır. K12 Periodic Table ise erime ve kaynama noktaları, iyonlaşma ısıları, elektronegatiflik ve iyon yarıçapı gibi birçok bilgiye yer vererek büyük kolaylık sağlıyor. Tasarımın ve kullanımın kolay olmasının yanı sıra özelleştirebilir menü yapısıyla da öne çıkıyor. Tüm Android ve IOS kullanıcıları ücretsiz olarak sahip olabilirler. Kullanım dilinin İngilizce olması ise dezavantaj olarak söylenebilir.

kimyacilar-icin-en-iyi-mobil-uygulamalar-1-05

kimyacilar-icin-en-iyi-mobil-uygulamalar-1-07
Science Glossary

Fen bilimleri üzerine bilimsel terimleri ve ünlü bilim adamlarını içeren, mobil ansiklopedi niteliğinde bir programdır. İyi düzeyde İngilizce’ye sahip ve IOS kullanan meraklılar için günün birinde mutlaka işe yaracak bir sözlük…

kimyacilar-icin-en-iyi-mobil-uygulamalar-1-09CMM | Molar Mass Calculator

Kimyayı hayatının bir parçası haline getiren, IOS ve Android kullanıcılarının kullanması gereken bir uygulama…

Kimyasal bileşimini girerek, mol kütlesini ve yüzdece bileşimini anında görebileceğiniz gibi ara yüzündeki hesap makinesiyle işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

kimyacilar-icin-en-iyi-mobil-uygulamalar-1-12

Engineering Unit Converter & Calculator

“Birim dönüştürücüsünün bu listede bulunması da ne alaka” dediğinizi duyar gibiyiz fakat birimleri incelediğinizde birçoğunun kimya ile ilgili olduğunu görmek hiçte şaşırtıcı olmayacak. Özelleştirilebilir menü yapısıyla herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir birim ve para dönüştürücü uygulamasıdır. Ücretsiz olmasının yanı sıra ücret karşılığında uygulama içi hesap makinesi gibi özelliklere de sahip olabileceksiniz. Şimdilik sadece IOS cihazlarını desteklemektedir.

kimyacilar-icin-en-iyi-mobil-uygulamalar-1-13

Send this to friend