Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Kimyasal Açıklamalarla Sirkenin 5 Farklı Kullanımı
Sirkenin 5 Farklı Kullanımı

Kimyasal Açıklamalarla Sirkenin 5 Farklı Kullanımı

İçerisinde yaklaşık %4 oranında asetik asit ve birçok vitamin ve mineral içeren sirkenin kullanımı modern tıbbın babası denilen Hipokrat’a kadar uzanmaktadır. Hipokrat sirkeyi enfeksiyon ve iltihapların temizlenmesinde sıklıkça kullanmıştır. Şimdi sirkenin 5 birbirinden faydalı kullanımına ve bu etkisinin kimyasal nedenine bakalım.

1.Antimikrobik
Sirke antimikrobik (mikrop kırıcı) özelliği sayesinde sebze ve meyvelerde bulunabilen ve insanlara zarar veren bakterileri öldürür. Meyve ve sebzeleri sirkeli suda bekletip yıkamak hijyen açısından önemlidir.

2.Antiglisemik
Sirkenin kandaki glikoz ve insülin oranını baskıladığı ve yemek sonrası aniden yükselen kan şekerini düşürdüğü bilimsel çalışmalarla denenmiş ve onaylanmıştır. Antiglisemik özelliği sayesinde kan basıncını düşürür.Böylece kalp ve damar hastalıklarına karşı da yüksek oranda koruma sağlar.

3.Antibakteriyel
Sirkenin içinde bulunan asit ve enzimler saç derisinde çoğalan bakterileri temizler. Saç kökünü derinlemesine temizler ve böylece var olan kepeği yok eder. Aynı zamanda saça doğal bir ışıltı verir. Banyodan önce su ile seyreltilmiş elma sirkesini saç köküne masaj ile uygulayıp yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayıp saçınızın nefes almasını sağlayabilirsiniz. Sirke içerisindeki asetik asit sayesinde kalsiyum emilimini ve birikimini artırır. Kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.

5.Çözücü Özellik
Sirke organik bir çözücü olduğundan çaydanlık ya da kahve makinelerinde biriken kireci kolayca çözer ve kireçten arındırır.

Kaynaklar

  • http://dergipark.gov.tr/download/article-file/412152

Send this to friend