Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Köpük Bardağı Asetona Koyarsanız Ne Olur?

Köpük Bardağı Asetona Koyarsanız Ne Olur?

Kadınların vazgeçilmezlerinden biri olan asetonun, kozmetik dışında nerelerde kullanıldığını ya da verdiği reaksiyonları hiç düşündünüz mü?

Aseton, C3H6O formülüne sahip olan organik bir bileşiktir. Kozmetik ürünü olarak kullandığımız aseton, içerisine katılan renklendiriciler nedeniyle renkli gözükse de aslında renksizdir. Ayrıca uçucu ve yanıcı olup keton grubunun en basit örneğidir. Asetonun bir diğer önemli özelliği ise iyi bir çözücü olmasıdır. Birçok bileşik, asetonun içinde kolayca çözünebilir. Aşağıdaki videoda da straforun,yani köpük bir bardağın, asetonun içinde nasıl kolayca çözündüğünü görebilirsiniz.

Günlük hayatımızda defalarca kez kullandığımız köpük bardakların, aseton içinde nasıl bu kadar kolay çözündüğünü gördüğünüzde aklınıza ilk olarak; “Neden asetonda çözünüyor da suda çözünmüyor?” gibi temel bir soru gelebilir. Bu sorunun cevabını almak için de straforun özelliklerini incelemek gerekir.

Strafor olarak adlandırılan polimer, stiren (C8H8) manomerlerinin uzun bir zincir halinde diziliminden elde edilen polistiren köpükten ve içerisinde bulunan havadan oluşur. Straforun asetonun içinde çözüldüğünde hacmine göre daha az miktarda çökelti kalmasının nedeni de polimer çözüldüğünde içerisindeki havanın serbest kalmasıdır. Bir diğer önemli nokta ise straforun apolar (kutupsuz) yapıda olmasıdır yani;  pozitif ya da negatif bir yükte olmamasıdır.  

Kimya derslerinden de aşina olduğumuz üzere polar maddeler polar çözücülerde, apolar maddeler de apolar çözücülerde çözünür. Aseton ve strafor aynı kimyasal özellikleri paylaşırlar, her ikisi de apolar yapıdadır. Ortak apolar yapı sayesinde strafor asetonun içinde kolayca çözünür. Fakat suyun polar yapısı nedeniyle, strafor suda çözünmez.

Kaynaklar

Send this to friend