Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Laktozsuz Süt Nedir ve Faydaları Nelerdir?
Traditional milk bottle with a glass full

Laktozsuz Süt Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Süt insanlar için adeta bir mucizedir. Hastalıklara karşı vücut direncini arttırır, vitamin verir, cildi güzelleştirir ve zekâ gelişiminde etkili olur. Daha pek çok fayda sağlayan süt, sindirim şikâyetleri nedeniyle bazı insanlar tarafından tercih edilmemektedir. İşte süt içmek isteyenler ve sevenler ama içince sindirim sorunu yaşayanlara çözüm: Laktozsuz süt!

Laktozu sindiremeyen bireyler, sindirim bozukluklarını önlemek için süt içmekten kaçınmaktadır, bu da kalsiyumun yetersiz alımı ve sebebiyet verdiği diğer rahatsızlıklara (osteoporoz, hipertansiyon, bazı kanser türleri) yol açmaktadır. Bu durumda, laktozsuz süt ürünlerini tüketmek, kolaylıkla sütü sindirmelerini sağlamaktadır.

Laktoz, laktoz intoleransı ve laktozsuz süt nedir dilerseniz, gelin birlikte yakından tanıyalım:

Laktoz Nedir?

Sütün doğal yapısında laktoz adı verilen süt şekeri bulunur. Laktoz, Latince  “süt” anlamına gelen “lak” ile şeker anlamına gelen “oz” kelimelerinden oluşmaktadır. Bir disakkarit(çift şeker) olan laktozda iki şeker molekülü olan glikoz ve galaktoz bulunmaktadır. Molekül ağırlığı 342,3 olan laktozun formülü ise C12H22O11’dir

laktozsuz-sut-nedir-ve-faydalari-nelerdir-1

Laktoz İntoleransı Nedir?

Laktozun parçalanması ince bağırsaklarda laktaz enzimiyle gerçekleşir ve vücuttan emilimi sağlanır. İnce bağırsaklarda laktaz enziminin yetersiz olması sonucu, laktozun parçalanması engellenir ve bunun sonucunda ishal, gaz, şişkinlik gibi sindirim sorunları ortaya çıkar. Bu durum, laktoz intoleransı olarak adlandırılır.

Bu belirtilerin şiddeti ise kişiden kişiye ve coğrafi özelliklere göre değişen genetik faktörlerle farklılaşabilir. Laktoz intoleransı bireylerde doğuştan ya da ileri yaşlarda görülebilir. Dünyada özellikle Akdeniz, Asya ve Afrika toplumlarında laktoz intoleransıyla sıklıkla karşılaşılır.

Laktozsuz Süt Nedir?

Laktozsuz süt, sütün normal tüm besin değerlerini içerdiği yalnızca laktoz içermediği süt çeşididir. Laktozsuz süt, süt içtiğinde sindirim sorunu yaşayanlar ve laktoz intoleransı olanlar için üretilmiş süt çeşididir. Süte doğal laktaz enzimi eklenir ve paketleme sırasında laktoz parçalanır. Sütün içinde parçalanan laktoz, daha kolay sindirilen glikoz ve galaktoza dönüşür. Böylece sütün oluşturduğu tüm sindirim problemleri ortadan kalkar.

Kaynaklar:

  1. “Differences Between Regular & Lactose-Free Milk”, Erişim Tarihi: 08.09.2016, http://healthyeating.sfgate.com/differences-between-regular-lactosefree-milk-3178.htm
  2. “Milk Carbohydrate (Lactose)”, Erişim Tarihi: 08.09.2016, http://www.milkfacts.info/Milk%20Composition/Carbohydrate.htm
  3.  http://food.ndtv.com/ingredient/milk-701257
  4.  http://www.webmd.com/500?aspxerrorpath=%2fdummy.aspx

 

 

Send this to friend