Margarinin Zararları

Evlerimizde nerdeyse hiç eksik olmayan, tadı ile kokusu ile yemeklerimizde olmazsa olmazımız margarin aslında göründüğü kadar masum değil.

Peki margarin nasıl üretiliyor ? Zararları neler ?

Margarin; Ayçiçeği, Soya, Kanola, Palm ve türevleri gibi bitkisel yağların kısmi olarak basıncın etkisiyle hidrojenle doyurulması sonucunda elde edilir.

Oda sıcaklığında katı kalması için, bitkisel yağlar LDY’yi veya kötü kolesterolü yükselten trans yağ asitleri kullanılır. Trans durumdaki yağ asitlerinin ise çekim kuvvetleri daha büyük olur ve yağın erime noktası yükselir. Margarinlerin erime noktaları kendilerini oluşturan bitkisel yağlara göre daha yüksektir.

Renk ve koku gibi tüketiciyi çeken niteliklerin sağlanmasında katkı maddeleri çok nemli bir rol oynamaktadır. Margarinin tadını ve rengini veren Diasetil buna bir örnektir.

Margarinlerin üretimi sırasında fermente yağsız süt yada fermente rekombine süt kullanılması, beklenen tereyağına benzer tat ve kokunun sağlanması için her zaman yeterli olmayabilir. Bu nedenle çoğu kez diasetil veya asetil metil karbinol ve bütirik asit katılmaktadır.

Margarin bağışıklık sisteminizi zayıflatarak kroner kalp hastalığı, şeker hastalığı, astım gibi hastalıklara yakalanmanıza sebep olur. Kolesterolü oldukça yükseltir. Kansere yakalanma riskini arttırır ve damar tıkanıklığına neden olur. Kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini arttırır. Peki onun yerine ne kullanabiliriz dersek  Margarine muadil olarak organik tereyağı veya zeytinyağı kullanmamız daha yararlı olacaktır. Organik margarin asla yoktur, tamamen kimyasal ortam şartlarıyla üretilir ve insan bünyesine oldukça zararlıdır.

Kaynaklar:

http://www.bilgiustam.com/margarinin-icadi-ve-uretimi/

http://www.health.com/health/gallery/0,,20509217,00.html

http://www.besler.com.tr/tr/faydali-bilgiler/margarin-nedir

Send this to friend