Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Önce Yapın Sonra İçin: Meyve Suyu ile Yoğunluk Farkı Deneyi

Önce Yapın Sonra İçin: Meyve Suyu ile Yoğunluk Farkı Deneyi

Meyve suları farklı yoğunluklara sahiptir. Bir meyve suyunun yoğunluğunu belirleyen etmenler içerisindeki meyve ve şeker miktarıdır. Hazır meyve suları bu deney için uygun değildir çünkü içerisindeki meyve miktarı bilinmemektedir. Meyve ve şeker miktarı arttıkça meyve suyunun yoğunluğu da artar. Bu deney için belirlenmiş 3 meyve suyu vardır ancak sizler de evde farklı meyve sularıyla aynı deneyi tekrarlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

  • İnce ve uzun bir cam bardak
  • 3 farklı yoğunlukta meyve suyu (beyaz üzüm, portakal ve nar)

Yapılışı:

  1. Bardağınız içerisine 2,5 cm yüksekliğinde beyaz üzüm suyunu dökün. Beyaz üzüm suyu yoğunluğu en fazla olan olduğu için sürekli en alta kalması beklenmektedir.
  2. Orta yoğunlukta olan portakal suyunu damla damla hatta gerekirse damlalıkla yine aynı yükseklikte olacak şekilde bardağınıza doldurun. Portakal suyu üzüm suyu ile karışmadan onun üstünde kalacaktır.
  3. En az yoğunluğa sahip olan nar suyunu yine çok yavaş bir şekilde ve eşit yükseklikte bardağınıza doldurun. Alttan yukarı doğru sırasıyla beyaz üzüm suyu, portakal suyu ve nar suyunu gözlemleyebilirsiniz.
  4. Meyve suyu karışımınızı içebilirsiniz!

Bu deney ile birlikte günlük hayatta sıkça karşılaştığımız ancak farkında olmadığımız yoğunluk farkı olan sıvıları daha iyi öğrenebilirsiniz. Eşit yükseklikte doldurulan meyve sularının hacimleri farklı olacaktır. Yani aşağıdan yukarı genişleyen bir bardak tercih ederseniz, en üstteki meyve suyu en geniş hacmi kaplayacaktır. Hacim olarak daha geniş bir alan kaplamasına rağmen en az yoğunluğa sahip olma özelliğini kaybetmeyecektir çünkü yoğunluk yani özkütle hacim ya da madde miktarı ile değişmez. Yoğunluk birim hacimdeki madde miktarıdır.

 

Kaynak

İçilebilen Yoğunluk Deneyi, Erişim Tarihi: 27.03.2016, https://sciencebob.com/a-density-experiment-you-can-drink/

Send this to friend