Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Otomobillerde Titanyum Dioksit ile İstenmeyen Kokuların Giderilmesi

Otomobillerde Titanyum Dioksit ile İstenmeyen Kokuların Giderilmesi

Arabanızda evdeki tuvaletinizden daha fazla bakteri var desek inanır mısınız? En zararlı bakterilerden E-coli ve Salmonella ne yazık ki aracınıza çok hızlı yayılıyor. Titanyum dioksit (TiO2) ile sadece bu bakterilerden değil, aşağıda verilen zararlı maddeler ve kötü kokulardan da kolayca kurtulabilirsiniz.

  • Gaz halindeki inorganik zararlı maddeler
  • Küf ve mantarlar
  • Organik zararlı maddeler
  • Duman ve kötü kokulardan

TiO2 ile hava temizliği yapmak için üç seçeneğiniz var:

İnternet yardımı ile “Nano-TiO2 Teknolojisi” içeren hava temizleme cihazlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu cihazı sadece araçlarınızda değil ev, ofis ve konferans salonlarında da kullanabilirsiniz. Cihazı bir duvara monte edip sürekli çalışır halde bırakabilirsiniz. Yeni modeller sayesinde cihaz; herhangi bir toz, duman ve bakteri algılamadığı sürece sessiz çalışmaktadır. Bu cihazların tek dezavantajı ise biraz maliyetli olmalarıdır.

Otomobillerde-TiO2-ile-Istenmeyen-Kokuların-Giderilmesi-01

İkinci seçeneğiniz ise sprey halinde satılan hava temizleme ürününe ulaşmaktır. Maliyeti ve kullanımı araçlarınız için nispeten daha uygundur. Kullanım şekli basittir:

  • Aracınızın ön koltuklarını öne yatırın.
  • Sprey kutunun kapağını açın.
  • Arka koltuktaki ayak koyma boşluğunun ortasına sprey kutuyu yerleştirin.
  • Sprey kutunun devrilmeyeceğinden emin olduktan sonra kancasını çekerek püskürtmeye başlayın.
  • 10 dakika aracınızın dışında bekleyin. Sprey, kutu boşalana kadar durmayacaktır.
  • Aracınız artık temiz!

Otomobillerde-TiO2-ile-Istenmeyen-Kokuların-Giderilmesi-02

Üçüncü seçeneğiniz ise aracınız çakmak bölümüne takılabilen mini hava temizleme aletleridir. Hem fiyatları uygun hem de görünümleri oldukça güzeldir. Üstelik kullanmaya başlamak için sadece yerine takmanız yeterli.

Otomobillerde-TiO2-ile-Istenmeyen-Kokuların-Giderilmesi-03

TiO2 Havayı Nasıl Temizler?

 Otomobillerde-TiO2-ile-Istenmeyen-Kokuların-Giderilmesi-04

Bitkilerin fotokatalizörü klorofildir. Fotokatalizör, kimyasal tepkimelerin daha düşük ısıda gerçekleşmesini sağlarken kendisi bir değişime uğramaz. Fotokatalizör TiO2 de, bir ışık kaynağından UV radyasyonu algıladığı zaman, elektron eşleşmesi olur ve elektron delikleri oluşmalarına neden olur. Bu oluşumlar, bazı kimyasal reaksiyonları başlatabilir veya hızlandırabilir. Gerçekleşen reaksiyonları yukarıdaki şekilde görülmektedir.

Kaynaklar

Araba Hava Temizleyicisi, Erişim Tarihi: 28.02.2016, http://www.offergenie.com/deals/car-ionic-ionizer/

Threebond Nanosilver TiO2, Erişim Tarihi: 28.02.2016, http://www.velocityinnovation.com.my/index.php/automobile-security/threebond-nanosilver-tio2

Hava Dezenfekte Cihazı, Erişim Tarihi: 28.02.2016, http://elvalledetandil.com/2015/04/

Fotokatalizör Reaksiyon Şeması, Erişim Tarihi: 28.02.2016, http://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2011/jm/c0jm02741c#!divAbstract

Send this to friend