Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Parmak İzi Nasıl Alınır?

Parmak İzi Nasıl Alınır?

Birçoğumuzun ya ehliyet almaya çalışırken ya da pasaport/vize işlemleri sırasında duyduğumuz, zaman zaman da polisiye dizi/film izlerken kulağımıza gelen bir terimdir parmak izi. Bilimsel bir açıklamada bulunacak olursak, parmak izi, parmaklarımızın ucu ile uca en yakın eklemi arasında yer alan kıvrımlardan meydana gelmektedir. Parmak izi tek yumurta ikizleri de dâhil olmak üzere her insanda farklılık göstermektedir. Parmak izinin oluşumu daha anne karnında embriyo halindeyken başlar ve ölümüne kadar insanoğlunun değişmeyen bir özelliğidir. Parmak izinin tarihi başlangıcı çok öncelere dayanmaktadır. Fakat bilimsel olarak parmak izinin kullanılabileceği, nasıl tespit edilebileceği 1880’de İngiliz bilim adamlarının bir dergide yayımladıkları bir makale ile ortaya konulmuştur.

Parmak izi Kriminalistik bilim dalının araştırmalarına yön vermektedir. Her insanın kimliği niteliğinde olan parmak izleri, birçok adli vakalarda suçluların bulunmasına olanak sağlamaktadır. Parmak izinin oluşması da parmak uçlarımızdaki gözle göremediğimiz ter gözenekleri sayesinde olmaktadır. Terlediğimiz zaman bu gözeneklerden çeşitli kimyevi maddeler dışarı atılmakta ve bu ter dokunduğumuz yere parmak ucumuzdaki çizgilerin baskısını yapmaktadır.  Peki, bu parmak izi nasıl alınır, hangi yöntemler kullanılmakta derseniz, burada işin içine biraz kimyayı karıştıracağız. Parmak izi alınacak olan kişi düz bir zemine dokunduğunda muhtemel olarak kişinin parmak izi zeminde kalacaktır. Fakat bazı parmak izleri gözle görülebilirken bazıları gözle görülemeyecek kadar silik olmaktadır. Gözle görülmeyen “latent parmak izleri” adı verilen bu izlerin görünür hale getirilmeleri için bazı yöntemler uygulanır. Bu yöntemlerde kullanılan belli başlı en iyi bilinen kimyasalları sıralayacak olursak;

  • Ninhidrin: Parmak izinin tespitinde en yaygın kullanılan kimyasaldır. Parmak izinin bulunduğu alana uygulanarak aminlerle reaksiyona girerek koyu mavi-mor bir renk ortaya çıkararak izi görünür kılar.
  • DFO (1,8-diazafluoren-9-one) : Gözenekli yüzeylerde bulunan parmak izinin tespitinde kullanılmaktadır. Bu kimyasal parmak iziyle buluştuğunda aminoasitlerle reaksiyona girerek mavi-yeşil renkte bir ışıma ortaya çıkması sağlar.
  • Gentain Moru: Yapışkan yüzeylerde işleme tabi tutulurlar. Toksik bir maddedir ve parmak izindeki yağ tabakalarının boyanmasını mora boyarlar.
  • Amido Siyahı: Proteinleri mavimsi siyah bir renge dönüştürür ve parmak izi görünür hale getirilir.
  • İyot: parmak izinin tespit edilmesine yardımcı olan kimyasallardır.
  • Özel Tozlar: Latent parmak izi üzerine özel bir toz serpilir ve bu madde parmak izini görünür hale getirir. Siyah, beyaz ya da renkli olmak üzere alüminyum, bakır, floresan ya da manyetik tozlar…

parmak-izi-nasil-alinir-1

Parmak izi görünür hale getirildikten sonra ya fotoğraflama işlemi ile ya da şeffaf bant kullanılarak bulunduğu yerden alınması sağlanır. Gelişen teknolojiye paralel olarak parmak izi tespiti lazer yöntemi ile de yapılabilmektedir.

Parmak izi kullanım yerlerini sadece suçluları tespit etmek ile sınırlandırmak doğru olmaz. Giderek ilerleyen bit teknoloji çağında bulunduğumuzu göz önüne aldığımızda artık parmak izi ile açılıp kapanan evler, arabalar; kişisel bilgisayarlarımızın parmak izimizi okuyup çalışması; parmak izi okuyan ATM cihazları, kredi kartları; parmak izine uyumlu telefonlar ve daha bir sürü örnekle bu alanları genişletebiliriz.

Kaynaklar:

“Kriminalistik ve Adli Kimya” , Erişim Tarihi : 31.05.2016, www.kimyaevi.org/
“Parmak İzi Nasıl Alınır” , Erişim Tarihi : 01.06.2016 www.nasil.com/parmak-izi-nasil-alinir
“Parmak İzi” , Erişim Tarihi : 31.05.2016 , www.parmak.gen.tr/parmak-izi.html
“Parmak İzi Kimyasalları” , Erişim Tarihi : 01.06.2016, web.itu.edu.tr/~ozcanm/kim/parmakizi
“Gizli İmzamız: Parmak İzi” , Erişim Tarihi : 02.06.2016 www.goncadergisi.com/konular/detay/gizli-imazamz-parmak-izi
“Parmak izi ile suçlu yakalamak ne kadar başarılıdır? Olay yerinden parmak izi nasıl alınır?”, Erişim Tarihi : 31.05.2016 , www.inploid.com/

Send this to friend