Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Periyodik Tabloda Dört Yeni Element

Periyodik Tabloda Dört Yeni Element

Dört yeni element ile birlikte periyodik tablonun 7. Sırası resmi olarak dolmuş oldu. Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC) tarafından 30 Aralık 2015’te elementlere onay verildiği duyuruldu. Geçici isim olarak element 113’e ununtrium (Uut), 115’e ununpentium (Uup), 117’ye ununseptium (Uus) ve 118’e ise ununoctium (Uuo) isimleri verildi.

Ortak komite, yeni element buluşu için deneysel bulguları değerlendirdi. Deneyler genel olarak berkelyum veya bizmut gibi başka bir materyalden yapılmış hedef üzerine gönderilen kalsiyum veya çinko gibi bir elementin ışınlarının çarpışmasını içeriyor. Bilim adamları radyoaktif bozunum zincirleri aracılığıyla oluşan elementleri izledi. Komite başkanı Carnegie Mellon Üniversitesi’nden onursal kimya profesörü Paul J. Karol, “Yeni elementlerin kurulmasındaki temel zorluk, bu elementlerin kendilerinden kısmen daha hafif elementlerin bilinmeyen izotopları içinde bozulmalarından kaynaklanıyor” diye konuştu.

Japon RIKEN Araştırma Enstitüsü (Japon Rikagaku Kenkyūsho Fizik-Kimya Araştırmaları Enstitüsü) tarafından bulunan 113 numaralı element, Asya’da isimlendirilen ilk element olacak. Avrupa-Amerika işbirliği ile keşfedilen diğer üç element ise Rusya Nükleer Araştırma Enstitüsü, Amerika Lawrence Livermore ve Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı tarafından adlandırılacak.

IUPAC yetkili müdürü Lynn M. Soby’nin yaptığı açıklamaya göre, IUPAC eklenmiş 4 element ile birlikte yeni periyodik tabloyu Ocak sonu gibi yayınlamayı planlıyor. Elementlerin son isimlerini 6 ay içerisinde almaları umuluyor ve bu noktada IUPAC tekrar tabloyu güncelleyecek.

Periyodik tabloya en son katılan elementler 2011 yılında onaylanan ve 2012 yılında adlandırılan 114 numaralı element flerovium ve 116 numaralı element livermorium olmuştu. Araştırma grupları element 119 ve 120’yi oluşturmayı denediler fakat şimdilik  başarıya ulaşılamadı.

Kaynaklar

Seventh Row Of The Periodic Table Is Now Complete With Addition Of Four Elements, Erişim Tarihi 10 Ocak 2015, http://cen.acs.org/articles/94/web/2016/01/Seventh-Row-Periodic-Table-Complete.html

Four elements have just earned a permanent spot in the periodic table, Erişim Tarihi 14 Ocak 2015, http://www.sciencealert.com/four-elements-have-just-earned-a-permanent-spot-in-the-periodic-table

 

Send this to friend