Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Prof. Dr. Tarık Somer

Prof. Dr. Tarık Somer

Türkiye’de modern kimya mühendisliği eğitimini ilk uygulayan eğitimci olan Tarık Somer, Kayseri’nin Develi ilçesinde 17 Aralık 1927 tarihinde doğdu. 1946 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavda başarılı olarak ABD’de eğitim görme şansını yakaladı. İlk senesinde yalnızca İngilizce dili eğitimi gören Somer, daha sonra lisans eğitimine kimya mühendisliği üzerine RPI’de (Rensselaer Polytechnic Institute) başladı ve üç yıl sonra 1950 yılında bu bölümden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini 1952 yılında MIT’ten (Massachusetts Institute of Technology) aldıktan sonra doktora çalışmalarına UMD’de (University of Maryland) başladı. 1954 yılına gelindiğinde Tarık Somer doktora derecesini UMD’den aldı. Doktorasını tamamladıktan sonra 1954-1956 yılları arasında Ar-Ge mühendisi olarak çalıştı. Daha sonra Türkiye’ye geri dönen Somer, 1957 yılından itibaren ODTÜ’de çalışmalara başladı. Ayrıca ODTÜ’de kimya mühendisliği ve kimya bölümlerinin kurulmasına öncülük etti. 1958 yılında Prof. Dr. Tarık Somer tarafından kurulan kimya mühendisliği bölümünde, Türkiye’deki ilk çağdaş kimya mühendisliği eğitimi verilmeye başlandı ve sanayinin ihtiyaç duyduğu konuları kapsayan dersler ilk defa bu yeni bölümde işlenmeye başlandı. İlerleyen senelerde ise ilk olarak ODTÜ’de 1974-1976 yılları arasında, daha sonra da Ankara Üniversitesi’nde 1984-1985 yılları arasında rektör olarak görev yaptı. Ayrıca, UNESCO’da baş teknik danışmanlık görevinde de bulunan Somer, görev süresi içerisinde 1 yıl Uganda’da kaldı. Bu zaman zarfında Uganda’da kimya mühendisliği bölümünün kurulmasına öncülük etmiştir.

Eğitimin önemini bilen ve çocukların daha iyi koşullarda eğitimlerini tamamlayarak yükseköğretime geçmelerini amaçlayan Somer, Bolu ilinde bir okul inşa ettirmiş ve bu okulu Milli Eğitim Bakanlığına bağışlamıştır. 12 adet derslikle birlikte çok amaçlı bir salon, laboratuvarlar ve kütüphane içeren okulda halen eğitime devam edilmektedir. ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü’nden 1995 yılında emekliliğe ayrılan Somer, 1997 yılında hayata veda etmiştir. 70 yıllık ömründe büyük başarıların altına imza atan ve kalıcı eserler bırakan Tarık Somer’in adı vefatının ardından da yaşatılmaktadır. 2009 yılında kurulan Tarık Somer Vakfı, donanımlı ve erdemli yeni nesillerin yetişmesi ve yeteneklerin erken keşfedilip eğitilmesine katkı sağlamayı amaç edinmiştir. Ayrıca, ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü tarafından, akademik başarı ve çalışmalarıyla öne çıkan eğitimcilere her yıl Prof. Dr. Tarık G. Somer Akademik Başarı Ödülü verilmektedir. 1999-2005 yılları arasında bu ödüle layık görülen akademisyenlerin listesi aşağıdaki gibidir:

Prof. Dr. Gürkan Karakaş                            ODTÜ                                1999

Prof. Dr. Deniz Üner                                    ODTÜ                                2000

Prof. Dr. Pınar Çalık                                    ODTÜ                                2001

Prof. Dr. Ufuk Bakır                                    ODTÜ                                2002

Doç. Dr. Göknur Bayram                            ODTÜ                                2003

Yrd. Doç. Dr. Nuretdin Kaymakçı              ODTÜ                                2004

Yrd. Doç. Dr. Serhat Akın                          ODTÜ                                2004

Yrd. Doç. Dr. Halil Kalıpçılar                    ODTÜ                                2004

Yrd. Doç. Dr. Yusuf Aladağ                       ODTÜ                                2005

Yrd. Doç. Dr. Görkem Külah                     ODTÜ                                2005

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Aykut                       ODTÜ                                2005

Son olarak, yine ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü tarafından düzenli olarak “Somer Dersi” adlı etkinlik düzenlenerek dünyanın her yerinden ve her alanda saygın bilim insanları ODTÜ’ye gelerek verilen dersler ile Tarık Somer anılmaktadır.

Kaynaklar

Prof. Dr. Tarık Somer Akademik Başarı Ödülü, Erişim Tarihi: 21 Şubat 2016, http://che.metu.edu.tr/tr/prof-dr-tarik-somer-akademik-basari-odulu

Tarık Somer, Erişim Tarihi: 21 Şubat 2016, http://www.tariksomervakfi.org.tr/tarik_somer.php?sayfa_id=101&kategori_id=101&id=21&lng=1

Tarık Somer, Erişim Tarihi: 21 Şubat 2016,  https://tr.wikipedia.org/wiki/Tarık_Somer

Send this to friend