Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Saniyeler İçinde Buz Yapmaya Ne Dersiniz?

Saniyeler İçinde Buz Yapmaya Ne Dersiniz?

Elimizdeki suyu buz haline getirmek için ne yapmamız gerekir sorusuna verilecek en basit cevap elbette ki suyu donma noktasına, yani 0 ° C’ye kadar soğutmak olacaktır. Fakat buz kristallerinin bu sıcaklıkta oluşabilmesi için aslında var olması gereken bazı etmenler vardır. Bu etmenlerden biri de safsızlıktır. Suda bulunan mineraller, tozlar bu safsızlıkları oluşturur. Bu safsızlıklar sayesinde moleküller birbirine daha rahat tutunur ve kristal forma geçmeye başlar. Kristalleşme başladıktan sonra da katlanarak tamamen katı hale dönüşmeye devam eder.

Günlük hatta kullandığımız su çok fazla mineral içerdiği için 0 ° C de kristalleşme süreci kusursuz bir şekilde devam eder. Fakat bu süreç saf su için biraz daha düşük sıcaklıklara ihtiyaç olduğunu da gösterir çünkü sıvı haldeki su moleküllerinin tutunabileceği herhangi bir kristal yoktur. Bu sebeple saf suyu dondurabilmek için -40 ° C ye kadar soğutmak gerekir.

Eğer bir sıvıyı donma noktasından daha düşük sıcaklıklara kadar sıvı halde soğutursanız bu sıvıyı aşırı soğutulmuş sıvı olarak adlandırırsınız. Bu durumda saf su 0 ° C ile -40 ° C arasında aşırı soğutulmuş sıvı halindedir. Bu sıcaklık aralığında olan suyu videoda da gördüğünüz gibi bir buz kütlesinin üzerine döktüğünüz anda hemen katılaşmaya başlayacaktır. Bunun sebebi de saf olan su, kristal bir yapıyla karşılaşır ve ona tutunup faz değiştirir. Aynı şekilde aşırı soğutulmuş sıvı bulunan kaba buz bıraktığınızda sıvı molekülleri yine o kristallere tutunur ve faz değiştirir. Videodaki bir diğer ani buz oluşumu da şişenin sallanmasıyla oluşuyor. Bu durumu da aşırı soğutulmuş sıvıların çok kararlı bir yapıda olmamasıyla açıklayabiliriz. Herhangi bir sarsılma da kristalleşme işlemine sebep olabilir. Aşağıdaki vidyodan bu prosesi görsel olarak Türkçe altyazı seçeneğini seçerek izleyebilirsiniz:

Kaynaklar:

“Turn Water Into Ice Instantly!”, Erişim Tarihi: 25 Ekim 2016, http://www.iflscience.com/chemistry/turn-water-ice-instantly/
“All It Takes Is A Jolt To Turn Supercooled Water Instantly Into Slush”, Erişim Tarihi: 25 Ekim 2016, http://www.businessinsider.com/how-to-make-instant-ice-gifs-2013-12
“How to: instantly turn water into ice”, Erişim Tarihi: 25 Ekim 2016, http://www.bbc.co.uk/science/0/23065582

Send this to friend