Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Sim Neden Her Yerimize Yapışır ve Nasıl Temizlenir?

Sim Neden Her Yerimize Yapışır ve Nasıl Temizlenir?

Hepimiz hayatımız boyunca en az bir kez simle haşır neşir olmuşuzdur. Kimimiz bir okul projesinde, kimimiz makyaj için, kimimiz oyun oynarken, kimimiz de bir şeyler süslerken. Sonrasında ne kadar yıkarsak yıkayalım, birileri tarafından, “Senin burnundaki sim mi?” sorusuna maruz kalmışızdır. İşte bu yazımızda simin yapışmasına neden olan fiziksel kuvvetleri ve bizi kurtaracak bazı yöntemleri öğreneceğiz.

Simin olur olmaz her yere yapışmasının statik elektrikten tutun da Van der Waals kuvvetlerine kadar birçok sebebi var.

Sim, bir sürü küçük polietilen tereftalat parçaları veya PET( polyester)’ten oluşur. Bu parçalar milimetreden bile küçük olabilirler zaten simin parlamasını sağlayan da bu ultra-ince metal kaplamasıdır. Hem yapıları hem de boyutları dolayısıyla simler, her çeşit yüzeye kolaylıkla yapışabilirler.

sim-neden-her-yerimize-yapisir-ve-nasil-temizlenir-1Statik Elektrik

Statik elektrik yani elektriklenme, günlük hayatta çoğu kez karşılaştığımız bir durumdur. Örneğin; kaydıraktan kayan çocukların saçları elektriklenir.  Statik elektrik, zıt yüklere sahip iki nesnenin birbirine sürtünmesinden oluşur. Simlerin kuru yüzeylere yapışması statik elektrikle açıklanabilir.

Havanın Viskozitesi

Hava, sahip olduğu viskozitesi nedeniyle bazen gaz yerine sıvı gibi davranabilir. Sim parçacıkları çok incedir ve onları düz bir yüzeye koyduğunuzda, hafifçe kaldırabileceğiniz bir kenar bulmak oldukça zordur. Sim parçacığı, üzerine konduğu nesne ile arasındaki tüm havayı dışarı atar. Böylelikle sadece üzerinde bulunan hava ona ağırlık yapar ve sabit kalmasını sağlar.

Van der Waals Kuvvetleri

Diğerlerine göre kanıtlanması daha güç olmasına rağmen, bu kuvvetler moleküller arasındaki çeşitli itici ve çekici kuvvetlerin nedenidir. Örneğin; kertenkelelerin duvara tırmanabilmeleri bu kuvvet ile açıklanır. Simler de yapıştıkları yüzey çeşidine bağlı olarak farklı Van der Waals kuvvetleriyle bunu sağlarlar.

sim-neden-her-yerimize-yapisir-ve-nasil-temizlenir-2Yüzey Gerilimi

Böceklerin su üzerinde yürüyebilmeleri gibi birçok olay yüzey gerilimi ile açıklanabilir.  Sıvı maddeler yüzey gerilimleri sayesinde üzerlerindeki nesnelere yapıştırıcı bir özellik uygulayabilirler. Simlerin ıslak yüzeylere yapışması yüzey gerilimi ile açıklanabilir.

Bunların yanı sıra; kılcallık, elektrostatik etkileşim, sürtünme ve daha birçok neden simlerin yapışmasını açıklayabilir.

Nasıl Temizlenir?

Kuru yüzeylere yapışan simleri çıkarmak için nemli bir bez ya da süngerden faydalanabilirsiniz. Vakum etkisi gören bir süpürge kullanmak da etkili bir seçenek olabilir.

En büyük sorun ise vücudumuza yapışan simlerdir. Ne kadar kuru olduğunu düşünsekte vücudumuz her zaman nemlidir. Bu yüzden farklı bir yöntem izlemek gerekir. Bebek pudrası ile vücudumuza yapışan simlerden kolayca kurtulabiliriz.  Aseton ya da çeşitli yağları pamuğa döküp simli bölgeyi ovalamak da kullanılan yöntemler arasındadır.

Kaynaklar:

“Sim Neden Her Şeye Yapışır?” ,Erişim Tarihi: 23.06.2016, http://www.livescience.com/54751-why-does-glitter-stick-to-everything.html

 

Send this to friend