Sinsi Zehir Şeker

Birçoğumuzun vazgeçilmezi olan; çayımızın, kahvelerimizin, tatlılarımızın baş tacı şeker. Her ne kadar zararlı olduğunu bilmemize rağmen asla bırakamadığımız.Vücudumuza çok fazla miktarda aldığımız zehir. Peki neden zararlı ve neden vazgeçmeliyiz ?

Şeker vücudumuz için gerekli olmayan, diğer gıdalardan vücudumuzun üretebildiği bir maddedir. Tükettiğimiz ekmek, buğday ve diğer tahıl ürünleri sindirildiğinde şekere çevrilir. Bu sebeple insan vücudunun aslında şeker gereksinimi yoktur.

Sindirim sistemimiz karbonhidrat adı altında topladığımız şeker ve nişastalı besinleri tükettiğimizde, kan şekerimizi dengede tutan Pankreas organını uyararak “İnsülin” hormonunun salgılanmasını sağlar.

İnsülin hormonu şekerin hücre içine girerek karaciğerde saklanmasında, parçalandığındada vücudumuz tarafından kullanılmasında görev alır.

The American Heart Association (Amerikan Kalp Birliği) tarafından tavsiye edilen şeker miktarı kadınlar için günde yaklaşık 6 çay kaşığı, erkekler için ise 9 çay kaşığı olarak belirlenmiştir. Fakat günümüzdeki yapılan yeni araştırmalar sonucunda bizim bu rakamlardan yaklaşık 3 kat daha fazla miktarda şeker tükettiğimiz açıklanmıştır.

Şekere altarnatif olarak; bal, hurma ve Japonya’da, Güney Amerika’da yüzyıllardır tatlandırıcı ve şifa bitkisi olarak kullanılan yeşil yapraklı Stavia.

Şekerin zararlı olduğunun en büyük kanıtı ufak bir kimya deneyinde saklı. Çok yüksek nem yani su çekici olan ve halk arasında zaç yağı olarakta bilinen sülfrik asidi fazlasıyla masum duran ve vazgeçemediğimiz şekerin üzerine döktüğümüzde C6H12O6 kimyasal formülüne sahip şekerden 6 mol su çekersek elimizde saf karbon yani yakıt olarak kullandığımız kömür kalacaktır.

Peki şeker hastalığının sebebi? Şeker hastalığına sahip bireylerin kan şekeri seviyesi  yüksektir. Kan şekeri olarak adlandırdığımız kandaki glukoz yağ,kas ve karaciğer hücrelerinde, enerji depolamak için taşımasını gerçekleştiremez. Bunun sebebi bu hastalığa sahip kişilerin pankreasında yeterli miktarda insülin hormonu üretilmiyor olmasıdır. Şeker hastalığı tedavisinde en önemli konu beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, fiziksel aktivite düzeyinin arttırılması ve yaşam tarzının değiştirirlmesidir.

Kan şekeri düşüklüğü hipoglisemi oladak adlandırılır ve titreme, terleme, endişe, açlık, baş dönmesi, kalp çarpıntısı, görme bozukluğu, yorgunluk, baş ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Abartılı kan şekeri yüksekliği ise hiperglisemi olarak adlandırılır ve ağız kuruluğu, sık idrara çıkma, karın ağrısı, nefes almada güçlük, halsizlik,bitkinlik ve en önemlisi idrarda şeker ve keton çıkmasıdır. 

Kaynaklar:

http://hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1011508-sekerin-zararlari-nelerdir

www.teknoloji.com

http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/HeartAttack/Heart-Attack_UCM_001092_SubHomePage.jsp#

 

Send this to friend