Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Siz De Evde Kefir Yapabilirsiniz !

Siz De Evde Kefir Yapabilirsiniz !

Günlük yaşantımızda bolca tükettiğimiz sütün türevlerinden biri olan kefir, aynı zamanda dünyada yoğurttan sonra en çok tüketilen süt ürünü olarak biliniyor. Kefirin bu özelliğinin altında hiç kuşkusuz, lezzetli olması ve sağlığımıza faydalı olması yatıyor.

Kefirin, probiyotik bir yiyecek olma özelliğiyle sindirim sistemimize faydaları çoktur. Probiyotik besinler içindeki mikroorganizmalar, genelde bağırsaklara yerleşir ve bağırsakların sindiremediği besinleri sindirir. Vücuttaki fazla tuz ve ödemi atmamıza yardımcı olur. Kefirin içinde bulunan kalsiyum sayesinde kemiklerin ve dişlerin güçlenmesi sağlanır. Antibiyotik ilaçlar, kemoterapi, stres gibi etkenler bu mikroorganizmaları yok etmektedir. Bu yüzden, sıklıkla yoğurt, kefir, turşu gibi probiyotik besinler tüketmeliyiz.

Kefir, içinde bir çok farklı türde mikroorganizmayı barındırır. Laktik asit bakterileri, lökonostoklar, asetik asit bakterileri, mayalar, streptokoklar bulunur. Birkaç örnek verecek olursak; Saccharomyces cerevisiae, L. Brevis, Lenconostae dextranicum, Acetobacter aceti,  S. Cremoris gibi mikroorganizmalar mevcuttur. Kefir, bir fermante üründür ve diğer ürünlere kıyasla laktik asit ve alkol fermantasyonu bir arada gerçekleşir. Bütün bu mikroorganizmalar pastörize edilmiş, 23-25 C’deki sütün içine katılarak fermantasyon işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem 16-18 saat boyunca devam eder. pH 4,4-4,5 aralığına ulaştığında fermentasyonun durdurulması için ortam sıcaklığı soğutulur. Kap/tankın dibine çöken tortular, bir karıştırıcı yardımıyla karıştırılır veya süzülür. Evde yapılan kefir, genelde süzme işleminden geçirilir. Aksi halde fermantasyon devam eder, oldukça ekşi ve yoğun bir tat oluşur.

siz-de-evde-kefir-yapabilirsiniz-01


Görüldüğü gibi kefir yapmak çok da zorlayıcı bir aşama barındırmıyor. Gerekli olan tek şey, doğru bir ölçüm yapabilen termometreye sahip olmak. pH aralığını ise saate göre ayarlamak mümkün, tabi bir de damak tadınıza göre. Bu faydalı içeceği siz ve sevdikleriniz için denemeye ne dersiniz ?

 

Kaynaklar
Uyar,B., Kocaeli Üniversitesi, Endüstriyel Mikrobiyoloji ders notları, 2014.
İyi Gelen Yiyecekler web sitesi, http://iyigelenyiyecekler.com/kefirin-faydalari/
http://blog.mealbox.com.tr/neye-iyi-gelmiyor-ki-kefir-ve-faydalari/

Send this to friend