Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Spor Yapınca Neden Mutlu Oluruz?

Spor Yapınca Neden Mutlu Oluruz?

Egzersiz yaparak daha sağlıklı olur, formumuzu korur, genç ve dinç kalabiliriz. Spor yapmanın,tüm bunların yanısıra bizi daha mutlu bir insan yaptığını söylemek de mümkün.

 Evet doğru! Spor yapınca mutlu olunduğu, bilimsel çalışmalarla da kanıtlanan bir gerçek. Araştırmalara göre, spor ile mutluluk arasındaki doğru orantılı ilişkiyi spor yaparken beyne yayılan kimyasallar sağlıyor. Bu kimyasalların başlıcası, dopamin hormonundan başkası değil!

Dopamin, mutlu olmamızda önemli rol oynayan bir kimyasaldır. Beyinde nörotransmitter görevi görüp, mutluluk ve haz almamızı sağlar.

Yapılan araştırmalara göre, yaş ilerledikçe vücudun depoladığı dopamin miktarı azalmaktadır. Bu nedenle artan yaşla birlikte, spor yapmanın daha gerekli hale geldiği söylenebilir. Yaşımız ilerledikçe düzenli spor yapmaya devam ederek daha sağlıklı, ferah bir zihne ve sağlıklı psikolojiye sahip olabiliriz.

Bunun yanı sıra spor yapmak, stresimizi kontrol altına almamıza da yardımcı olur. Burda bahsedilen stres kontrolü sadece  günlük hayattaki değil, uzun vadeli bir stres kontrolü de diyebiliriz. Yani; egzersizle birlikte kalp atımı ve hormonal değişikler kontrol altına alındığı için, stresten kurtulmak mümkündür.

Evet, kısaca özetleyecek olursak, düzenli yapılan spor, uzun vadede kişiliğimizi olumlu yönde etkileyecek, bize daha güzel ve kaliteli bir hayatın kapılarını açacaktır.

Spor yapmanın vücudumuz ve psikolojimiz üzerindeki olumlu etkisi çok büyüktür. Bu nedenle, spor yaptıkça salgılan mutluluk hormonundan dolayı, daha çok  spor yapmak isteyeceğimiz kaçınılmaz bir gerçektir. Her gün yarım saat yürüyerek bile daha mutlu ve huzurlu hissedebileceğimiz bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

Mutlu olmak için spor yapın, koşun, yürüyün, bisiklete binin, yüzün! Farkı çok kısa sürede hissedeceksiniz.

Kaynaklar:

“Exercise and Its Effects on Serotonin & Dopamine Levels”, Erişim Tarihi: 23.06.2016, http://www.livestrong.com/article/251785-exercise-and-its-effects-on-serotonin-dopamine-levels/

“6 Reasons Why Exercise Makes You Happy”, Erişim Tarihi: 23.06.2016, http://www.mindbodygreen.com/0-10798/6-reasons-why-exercise-makes-you-happy.html

“Dopamine Functions”,  Erişim Tarihi: 23.06.2016,  http://www.news-medical.net/health/Dopamine-Functions.aspx

 

Send this to friend