Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Telefonunuzdaki Elementler

Telefonunuzdaki Elementler

Hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri olan akıllı telefonlar, artık neredeyse bir parçamız haline geldiler. O halde sadece kamerası kaç mega piksel, kaç çekirdekli gibi sorular sormak yerine, elimize ne aldığımızı sorgulamanın zamanı geldi de geçiyor bile.


Dokunmatik Ekran

Dokunmatik ekran yapımı için alüminyum oksit ve silikon dioksitten oluşan alüminosilikat camı, sıcak eriyik tuz banyosuna yatırılır. Bu işlemin amacı, küçük sodyum iyonlarının büyük potasyum iyonlarıyla yer değiştirmesini sağlamaktır. Böylelikle, cam içinde iyonların kapladığı alan artar. Cam soğutulup sıkıştırıldığında ise cam yüzeyinde stres tabakası denilen, camın mekanik hasarlara karşı gücünü ve direncini arttıran bir tabaka oluşmuş olur.

Ekranın parmak dokunuşunu hissetmesi için son olarak ince, şeffaf, iletken bir tabaka olan indiyum kalay oksit, cam üzerine yerleştirilir. Ekranda bulunan milyarlarca rengi oluşturmak için ise birçok nadir toprak elementi, çok küçük oranlarda cam yüzeyine eklenir.

 

Batarya

Günümüzde kullandığımız telefonların büyük bir çoğunluğu, lityum iyon pillerini kullanır. Bu bataryalar pozitif elektrot olarak lityum kobalt oksit kullanırken, negatif elektrot için de grafit formunda karbon tercih edilir. Elektrolitik akışının sağlanması için de bir organik çözücüye ihtiyaç vardır. Batarya şarj olurken, pozitif elektrottaki lityum iyonlaşır ve grafit elektrotuna doğru hareket eder. Şarjımız harcanırken ise, iyonlar pozitif elektrota geri taşınır. Batarya, genellikle bir alüminyum gövde içerisinde bulunur.

 

Elektronik

Birçok element ve bileşik, telefonun elektronik kısmında kullanılır. Telefonun işlemcisi olan çip, saf silikondan elde edilir. Yüzeyinde silikon dioksit üretmek için, saf silikon önce oksijen, sonra da ısıya maruz bırakılır. Oluşan silikon dioksit tabakası, daha sonra akım geçişi sağlanması için çıkarılır. Silikon, birçok element katkısı yapılmadan tek başına elektrik akımını iletemez. Bu yüzden fosfor, antimon, arsenik, bor, indiyum ya da galyum elementleriyle bombardıman yapılır. Bombardıman yapılan elemente göre değişik, yarı iletken türleri oluşur. Bunlar P ya da N tipleridir. En yaygın olanı ise borla yapılan P-tipi, yarı iletkendir.

Mikro-elektrik bileşenleri ve kablolarda, büyük çoğunlukla bakır, altın ve gümüş kullanılır. Mikro-kapasitörler ana bileşeni olarak ise tantal elementi tercih edilir. Platin ve paladyum gibi diğer elementler özel uygulamalar için kullanılır, ancak kesin kullanılma amaçlarını tespit edebilmek kolay değildir. Lehim, elektronik bileşenleri kaynaştırmak için kullanılır. Geçmiş yıllarda lehim yapımı için kalay ve kurşun kullanılırdı. Günümüzde ise bu kullanım yerini, kalay, gümüş ve bakırın bir arada kullanıldığı kurşunsuz alternatiflere bıraktı.

Telefonun mikrofon ve hoparlörü mıknatıs içerir. Mıknatıs genellikle neodim demir, bor alaşımıdır ama içerisinde, disporsiyum ve praseodim de bulundurur. Bu alaşımlar aynı zamanda telefonun titreşim biriminde yer alır.


Kasa

Telefon kasasında bulunan elementler, kasanın plastik, metal ya da plastik-metal karışımı olmasına bağlı olarak değişir. Plastik olanlar karbon bazlı iken, metaller, magnezyum alaşımlarından yapılabilir. Kasanın aynı zamanda alev almayan bir yapıda olması gerekir. Bu özellik için bromlu bileşikler kullanılmakla beraber, brom içermeyen organik bileşiklerin kullanılması için araştırmalar yapılmaktadır.

Elbette ki işleyişini bilmediğimiz başka elementler de akıllı telefonlarımızda bulunmaktadır. Birçok yeni teknoloji, akıllı telefon üretimi için kullanılmaktadır. Örneğin ekranda bulunan silikon dioksit tabakası, elektriği iletmediği için aslında istenmemektedir. Bu tabakayı inceltmek için yeni araştırmalar yapılmaya devam edilmektedir.


Kaynaklar

 

Send this to friend