Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Tükenmez Kalem Nasıl Çalışır?

Tükenmez Kalem Nasıl Çalışır?

Yazının icadından bu yana insanlar çok farklı kalemler kullanmıştır. Başlarda tabi ki kalemler de kağıtlarına göre tasarlanmış ve günümüze kadar pek çok çeşit kalem kullanılmıştır. Çiviler, divit, dolma kalem, kurşun kalem, tükenmez kalem vb. Günümüzde ise tükenmez kalem hayatımızın ve çantalarımızın merkezinde yerini almıştır.

Tükenmez kalemin tarihine bir göz atacak olursak, tükenmez kalem ilk olarak 1888 yılında Amerikalı bir denizci tarafından derileri işaretlemek amacıyla kullanılmış ve patenti alınmıştır fakat ürettiği kalemler yaygınlaşmamıştır. Bazen kılcal boru çok ince kaldığı için mürekkep akmamış bazen ise sıcaklığın etkisiyle mürekkep sızıntı yapmış bu yüzden de insanların çok ilgisini pek fazla çekememiştir. Şu an kullandığımız tükenmez kalemler ise 1935 yılında Macar bir gazete editörü Ladislao Biro ve kimyager olan kardeşi tarafından geliştirilmiştir.

Her gün kullandığımız tükenmez kalemlerin nasıl çalıştığına bir göz atacak olursak; tükenmez kalemler basitçe mürekkebin olduğu kılcal bir boru ve mürekkebin kâğıtla buluştuğu uç kısmından oluşur. Yazmamızı sağlayan en önemli kısım ise uç kısımda bulunur. Uç kısmın içerisinde pirinç, çelik ya da volfram karbür gibi sert maddelerden yapılmış küçük bir bilye vardır. Bu bilyeler mürekkep ile uç arasında bir nevi kapak görevi görürler. Ayrıca tükenmez kalemlerde hava ile temas ettiğinde kısa sürede kuruyan mürekkepler kullanılır ve bu bilyeler hava temasını önlediği için mürekkebin kuruması da önlenmiş olunur. 

Tukenmez-Kalem-Nasil-Calisir-01

Yazmak için kaleme baskı uyguladığımızda ve hareket ettirdiğimizde içerideki bilye dönmeye başlar ve o bilye dönerken mürekkep ile uç arasında aralanma olur. Yerçekiminin de etkisiyle mürekkep aşağıya doğru akmaya başlar. Böylelikle mürekkep ve kâğıt buluşur. Bazen kalemi çok eğik tuttuğumuzda yazmamasının sebebi de yerçekimi etkisinin kendisini fazla hissettirememesindendir. Bu küçük bilyelerin bir diğer görevi ise mürekkebi eşit olarak dağıtarak kâğıtta mürekkebin bir yığın halinde olmasını engellemektir.

Kaynaklar

Ballpoint Pen, Erişim Tarihi: 25 Şubat 2016, http://www.ideafinder.com/history/inventions/ballpen.htm

How does a ballpoint pen work?, Erişim Tarihi: 25 Şubat 2016, http://attemptnwin.com/answers/ballpoint-pen-work/

How ballpoint pen works?, Erişim Tarihi: 25 Şubat 2016, http://home.howstuffworks.com/pen1.htm

Send this to friend