Anasayfa » Hayatın İçinden » Bunları Biliyor Musunuz? » Vampirlere Sesleniyoruz: Kan İçmek Sağlıklı Değil!

Vampirlere Sesleniyoruz: Kan İçmek Sağlıklı Değil!

Son zamanlarda dizilerde, filmlerde, kitaplarda oldukça meşhur vampirler. Bu da insanların kafasında acaba kan içerek beslenmek mümkün mü sorusunu yaratıyor. Sonuç vampirleri üzecek ama, kan içmek sağlıklı değil!

Birkaç çay kaşığı kan içmek sizin için çok zararlı olmayabilir. Tabi ki içerisinde kanla bulaşan hastalıklar gibi çeşitli mikroplar taşımıyorsa.  Daha fazla kan içmek ise zararlıdır.

Damarlarımızda dolaşan kanın içtiğimizde zehirli olması oldukça ilginç bir gerçek.  Zehirli olmasının çeşitli nedenleri mevcut, bunlardan biri de demir oranının yüksek olması. Hem insan hem de hayvan vücudu fazla alınan demiri sindirmekte zorlanır. Hayvanlar doğaları gereği  çiğ beslenmek zorunda kaldıkları için kana bizden daha fazla toleranslıdırlar, ancak onlar için bile doz aşımı olduğunda kan zehirlidir. Hayvanlarda insanlardan farklı olarak, kanı sindirmeye uygun olarak gelişmiş bir sindirim mekanizması mevcuttur. Örneğin vampir yarasaların bağırsağı boyunca bulunan mukoza zar, kan içerisindeki demirin çok fazla emilmesini önler. Vampir yarasayı merak edenler aşağıdaki fotoğrafa bakabilirler:

vampirlere-sesleniyoruz-kan-icmek-saglikli-degil-1

Hayvanlar için bile zehirli olabilen kan tüketimi, insanlarda çok daha tehlikelidir. Ölüme bile yol açabilir. Yüksek dozda demir alımı hemokromatoz diye adlandırılır ve birçok rahatsızlığı beraberinde getirir. Bunlardan bazıları: karaciğer hasarı, akciğer sıvı birikimi, dehidrasyon, düşük kan basıncı ve sinir sistemi hastalıklarıdır.

Buna rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok insan çeşitli nedenlerden dolayı kan içmektedir. BBC’nin kan içen bu insanlarla yaptığı makaleye göre, bazılarının kan içme nedeni oksijen ve demir bakımından zengin olan kanın kendilerine enerji vermesi, üstelik herhangi bir sağlık şikayetlerinin de olmadığını savunmaktalar.  Bunun sebebin olarak ise henüz aşırıya kaçmamış olmaları gösteriliyor.

Sonuç olarak kan içmek bizler için ölüme yol açabilecek kadar tehlikelidir. Tüm zararlı maddelerin kötü etkileri baştan kendini göstermediği için insanlar bir şey olmayacağı hissine kapılarak devam ederler. Yan etkiler ortaya çıktığında ise her şey için çok geç olabilir. Kısacası vampir olmak pek de mümkün değil!

Kaynaklar:

Kan İçmek Tehlikesiz mi?, Erişim Tarihi: 23.06.2016, http://www.livescience.com/15899-drinking-blood-safe.html

Send this to friend