Anasayfa » Hayatın İçinden » Laboratuvar Deneyleri » Limondan Pil Yapımı
Limondan Pil Yapımı
Limondan Pil Yapımı

Limondan Pil Yapımı

Evdeki limonlarımızdan pratik bir şekilde pil hazırlayarak bir kimyasal reaksiyonun nasıl elektrik üreteceğini  ve oluşturulan bu pilin ne kadar güç üreteceğini öğrenebiliriz. Nasıl derseniz..

Gerekli Malzemeler:

Limon(3-4 adet)
Bakır para (limon sayısı kadar)
Çinkodan yapılmış galvenezli çivi(limon sayısı kadar)
1 tane LED 

Tel yada kablo (kıskaç kablolar kolaylık sağlar)

Deneyin Yapılışı:

Önce aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi her bir limonun bir tarafına çinko diğer tarafına bakır malzemeyi bıçak yardımı ile keserek batırıyoruz. Daha sonra seçeceğini kablo yardımıyla limonlarımızı birbirine bağlıyoruz ama bir limonun (+) kutbu diğer limonun (-) kutbuna gelecek şekilde olmasına dikkat ediyoruz. Burada çinko çivi (-) elektrot, bakır para ise  (+)  elektrot görevi görüyor ve limon suyu da elektrolit olarak davranıyor. Bu sebeple eğer imkan varsa  iri,taze ve sulu bir limon pilimizin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Limondan Pil Yapımı

Limondan Pil Yapımı

Elektronlar normalde (-) kutuptan (+) kutba doğru akmaya başlar ve bu akım voltajı oluşturur.3 yada 4 adet limonu bu şekilde birbirlerine bağladığımız zaman Led’i yakmak için yeterli voltajı üretmiş oluruz.(yaklaşık 3.5 Volt). Buradan elektrik enerjisini depolanan kimyasal enerjiyi bazı kimyasal reaksiyonlardan geçirerek elde edebileceğimizi anlıyoruz. Eğer ne kadar voltaj ürettiğinizi sayısal olarak ölçmek isterseniz malzemeler arasına dijital voltmetre de eklemelisiniz. İsterseniz bu deneyi patates ile de deneyebilirsiniz. Deneyi görsel olarak takip etmek isterseniz, aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

  • “Fruit-Power Battery – Sick Science! #080”, Youtube, Erişim Tarihi: 01.05.2017.

Send this to friend