Rengarenk Süt

Rengarenk Süt

Rengarenk bir deneye hazır mısınız?  🙂 

Gerekli Malzemeler:

  • Süt
  • Tabak
  • Gıda boyası
  • Bulaşık deterjanı
  • Kulak çubuğu

Yapılışı:

Deneye sütümüzü tabağa boşaltıp tabanı tamamen kaplanana kadar devam ediyoruz. Ardından elimizde bulunan 4 renk gıda boyasından ( kırmızı, sarı, yeşil ve mavi)  birer damla sütümüze ekliyoruz. Damlalar olabildiğince birbirine yakın ve merkezde yer almalıdır. Ardından bulaşık deterjanına batırılan kulak çubuğunu boyaların yer aldığı merkeze batırıyoruz ve 10-15 saniye orada tutuyoruz. Ardından renklerin oluşturduğu harika görseli izliyoruz.

Nasıl?

Deneyin püf noktası bulaşık deterjanının içeriği, yani içerdiği yüzey aktif maddeler. Yüzey aktif maddeler hidrofilik bir baş yani suda çözünebilen ve hidrofobik bir kuyruktan oluşur. Bu sebeple su gibi polar yapıya sahip olan çözeltilerde hidrofilik olan kısımlar dışta hidrofobik olan kısımlar içte olacak şekilde aşağıdaki gibi küre oluşumu gözlenir.

Süt vitamin, mineral, protein ve yağ damlacıkları içermesinin yanı sıra çoğunlukla sudan oluşur. Diğer yağlarda olduğu gibi sütte bulunan yağların da hidrofobik özelliği bulunmaktadır. Sütün içerisinde bulunan bu yağ ve proteinler içerisinde bulunulan çevreye oldukça duyarlıdırlar. Bulaşık deterjanı süte batırıldığında yüzey aktif maddelerin oluşturduğu yapı açılır be içerisine apolar yapıdaki yağları alır. Dışarıda kalan hidrofilik yapılar da suyla etkileşime geçerek içerisinde yağ bulunan kürelerde ve sütte hareket gözlenmesine sebep olur. Bulaşık deterjanı sütle iyice karıştıktan sonra bu hareket yavaşlar ve sonunda durur.  

Deneyi görsel olarak izlemek isteyenler aşağıdaki videodan izleyebilirler:

Kaynakça:

“Color changing milk”, Erişim tarihi: 20 Mart 2017,

Color Changing Milk

Send this to friend