Sabun Yapımı

Deney Malzemeleri:

Su, sodyum hidroksit (kostik), bitkisel yağ (zeytinyağı), lavanta yağı veya lavanta bitkisi (isteğe bağlı), çelik tencere, kap, ısıtıcı, karıştırıcı, kaşık, kalıplama için kap (silikon, tahta ya da paslanmaz çelik olabilir), kesim bıçağı, termometre, önlük, eldiven, maske ve gözlük.

Deneyin Yapılışı:

Öncelikle sabun suyu hazırlanır. Bu amaçla önlük ve eldiven giyilerek, maske ve gözlük takılır. 6 bardak kadar su çelik bir tencereye konur. Üzerine 1 bardak sodyum hidroksit (kostik) eklenir. (Sodyum hidroksit her zaman suyun üzerine eklenmelidir. Tersi işlem yapılmaz.) Gaz çıkışı olduğundan havalandırma çalıştırılmalıdır. Tahta bir karıştırıcı yardımıyla karıştırma gerçekleştirilir. Bu esnada suyun renginde bulanıklık ve sıcaklık artışı (ekzotermik bir tepkime gerçekleştiğinden) gözlenir. Daha sonra ürünün 40°C’ye soğuması beklenir.

3 bardak bitkisel yağ (zeytinyağı) yaklaşık 40°C’ye ısıtılır ve hazırlanan sabun suyu üzerine dökülür. İyi bir şekilde karışma için karıştırıcı kullanılabilir. Boza kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edilir. Bunun yanında koku da verilmek isteniyorsa lavanta yağı gibi aromatik yağlar ya da çeşitli esanslar karışıma eklenebilir. Lavanta yağının rahatlatıcı bir özelliği vardır. Ayrıca kötü koku oluşumunu önleyerek hafif ve güzel bir koku oluşumunu sağlar.

Lavanta bitkisi ilave edilmiş sabun

Lavanta bitkisi ilave edilmiş sabun

Bu sürede termometre ile sıcaklık ölçümü yapılarak 40°C civarında olduğu kontrol edilmelidir.  İşlemler bittikten sonra çelik tencere bir battaniye ile sarılır ve 24 saat bekletilir. Daha sonra karışım düzgün bir şekilde kalıba dökülür.

Kalıplanan sabunlar 3-5 gün kalıp içinde dinlendirilir. Daha sonra kalıptan çıkarılan sabun istenilen boyutlarda kesilerek parçalara ayrılır.

Sabunun kalıplanması ve dilimlenmesi

Sabunun kalıplanması ve dilimlenmesi

Elde edilen sabunlar serin ve gölge yerde birkaç hafta boyunca bekletilir (güneşli ve sıcak bir ortam olmaması önemlidir.) ve bu esnada çevrilerek homojen kuruması sağlanır.

Kaynaklar

Sabun Analizleri, Erişim Tarihi 27 Şubat 2016, http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Sabun%20Analizleri.pdf

Adım Adım Sabun Yapımı, Erişim Tarihi 26 Şubat 2016, http://www.uzmantv.com/sabun-yapmak-icin-hangi-malzemeler-gerekir

Soap – Clean product photography, Erişim Tarihi 26 Şubat 2016, http://www.plp.ie/blog/?p=200

100% Natural Handmade Soap & Body Care, Erişim Tarihi 27 Şubat 2016, http://itsbetterhandmade.com/100-natural-handmade-soap-body-care/

Send this to friend