Sıcak-Soğuk

Farklı yoğunluklara sahip ve birbiri içerisinde çözünmeyen sıvılarda yoğunluğu fazla olan sıvının altta yer aldığını biliyoruz. Peki, aynı sıvının soğuk ve sıcak halleri birbirleriyle karşılaşırsa ne olur?  Ya da sıcak su ile soğuk suyun yeri değişirse bir farklılık olur mu?

Gerekli Malzemeler:

  • Bir kavanoz soğuk su
  • Bir kavanoz sıcak su
  • Mavi ve kırmızı gıda boyası
  • Plastik kart
  • Geniş bir kap

Yapılışı:

Öncelikle sıcak su kavanozunu hiç boşluk kalmayacak şekilde dolduruyoruz ve içerisine kırmızı renkli gıda boyasını ekleyip dikkatlice karıştırıyoruz. Boyanın her yere eşit dağıldığından ve hala kavanozun tamamen dolu olduğundan emin olduktan sonra aynı işlemi soğuk su ve mavi boyayla yapıyoruz.

Deneyi iki defa farklı sıralamayla tekrarlayacağız. 

Sıcak su altta, soğuk su üstte:

Soğuk su kavanozumuzu plastik kartla kapatıp ters çeviriyoruz. İçerisinde hava olmadığı için kavanoz kapağında vakum etkisi oluşacaktır ve elimizi çektiğimizde bile kart hala kavanoza tutunmuş şekilde duracaktır. Daha sonra sıcak su kavanozumuzu geniş kabımızın içine yerleştiriyoruz ki deneyde hata olması durumunda etrafa dağılmasın. Ters çevirdiğimiz ve ağzında hala plastik kart olan kavanozumuzu dikkatli bir şekilde sıcak kavanozumun ağzına getiriyoruz. Kavanozlar tamamen birbirini kapadığında dikkatlice plastik kartı aralarından çekiyoruz.

Sonuç: Mavi renkli olan soğuk su ile kırmızı renkli olan sıcak su birbirine karışır ve pembe-mor renkli bir karışım elde ederiz.

Soğuk su altta, sıcak su üstte:

Bu defa kırmızı renkli sıcak su kavanozumuzun üstünü kartla örtüp ters çeviriyoruz. Ardından geniş kabımıza yerleştirdiğimiz mavi renkli soğuk suyumuzu yerleştiriyoruz. Aynı şekilde kavanozların ağızları birleştiğinde kartı yavaşça aralarından çekiyoruz.

Sonuç: Bu defa mavi renkli olan soğuk su ile kırmızı renkli olan sıcak suyun birbirine karışmadığını görüyoruz.

sicak-soguk-1

Sıcak su altta, soğuk su üstte yer alırken mavi ve kırmızı renkler birbirine karıştı fakat soğuk su altta, sıcak su üstteyken birbirine karışmadılar.

Neden? : Sıvı her ne kadar aynı olsa da sıvının sıcaklığı değiştiği zaman yoğunluğu da değişir. Sıvının sıcaklığı arttıkça yoğunluğu azalır. Bu durumda eğer daha yoğun olan mavi renkli su üstte yer alırsa alta inmek isteyeceğinden kavanozda aşağı doğru hareket eder aynı şekilde daha az yoğun olan sıcak su yukarı çıkmak isteyeceğinden yer değiştirme sırasında iki renk birbirine karışır. Fakat ikinci durumda soğuk su yani daha ağır olan su altta, hafif olan sıcak su üstte olduğundan sıvıda herhangi bir yer değiştirme durumu olmayacaktır. Deneyi görsel olarak izlemek isterseniz video aşağıda bulunmaktadır.

Kaynaklar:

“Hot And Cold Water Science Experiment”, Youtube, Erişim Tarihi: 25.10.2016.

Send this to friend