Sütten Süsler

Sütten süs yapmaya ne dersiniz? Günlük sütünüzü çok kısa bir sürede plastik haline getirip, istediğiniz şekli verebilirsiniz. Üstelik dilediğiniz renklerde!


Gerekli Malzemeler

  • 1 Kutu Süt
  • 4 çay kaşığı Beyaz Sirke
  • 1 Kap
  • 1 Kaşık
  • 1 Süzgeç

Yapılışı

Sütünüzü ocağa alın ve kaynamaya başlamasına gerek kalmadan biraz ısıtın.

sutten-susler-01

Ayrı bir kaba aldığınız süte, sirkeyi ekleyin ve bir dakika boyunca kaşıkla karıştırın.

sutten-susler-02

Sirkeli sütü, lavabo içinde süzgeç yardımı ile süzün. Süzgeç üzerinde hamurumsu parçaların kaldığını görecekseniz.

sutten-susler-03

Yeterince soğuduğunu hissettiğinizde oyun hamuruyla oynar gibi şekil vermeye başlayabilirsiniz. Şekillendirdiğiniz süt hamurunuzu, birkaç gün dolapta bekletiniz. Birkaç gün sonra sütten süslerinizi alabilir ve evinizin çeşitli yerlerine koyabilirsiniz.

sutten-susler-04

Renkli bir süt plastik süsü için, dilerseniz dolaptan aldığınız hamurunuzu boyayabilirsiniz. Daha sağlıklı bir seçenek için ise süte, ısıtma işleminiz sırasında dilediğiniz renklerde gıda boyasını ekleyebilirsiniz.


Süt Nasıl Plastiğe Dönüşür?

Yapmış olduğumuz deneyde elde ettiğimiz hamurumsu süte, “kazein” denir. Sütteki kazein proteini, sirkedeki asetik asitle ve sıcaklık sayesinde reaksiyona girerek çöker ve aslında polimerizasyon tepkimesi gerçekleşir. Latincede kazein, peynir anlamına gelir. Yani gerçek bir plastik değildir. Bildiğimiz plastikler ise daha karışık bir polimer yapısına sahip olmakla beraber, daha farklı metodlarla elde edilirler.

 

Uyarı: Küçük çocuklar ocak kısmında yetişkin yardımı almalıdırlar.

Kaynaklar
https://sciencebob.com
http://www.sciencebuddies.org

Send this to friend