Aziz Sancar

Çalışmalarına Amerika’da devam eden Aziz Sancar’ın 7 Ekim 2015’te Nobel Ödülü’ne layık görüldüğü haberi tüm Türkiye’yi sevince boğmuştu. Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan üç bilim insanından biri olan Sancar, fen bilimlerinde Nobel Ödülü alan ilk Türk bilim adamı olarak adını tarihe altın harflerle yazdırmış oldu. Ödüle layık görülen diğer bilim insanları ise İngiliz Tomas Lindahl ve ABD’li Paul Modrich olmuştur. Bize bu gururu yaşatan Aziz Sancar’ın zorluklarla ve aynı zamanda başarılarla dolu hayatını gelin hep birlikte inceleyelim.

8 Eylül 1946 tarihinde Mardin’in Savur ilçesinde, sekiz çocuklu bir ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Anne ve babasının okuma yazma bilmemesine rağmen, eğitime çok önem verdiklerini söyleyen Aziz Sancar, bunu şu sözleriyle açıklıyor: “Eğitimin önemini biliyorlardı ve çocuklarının tümünün eğitim alması için ellerinden geleni yaptılar.” Ortaokul ve lise eğitimini Savur ve Mardin’de tamamlayan Sancar, 1963 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde okumaya hak kazandı. Eğitim hayatında oldukça başarılı olan Aziz Sancar’ın ayrıca futbola da ilgisi vardı. Hatta lise yıllarında, okul takımında kalecilik de yapmıştır ve hedefi milli takım forması altında kaleci olarak sahaya çıkmaktı. Ancak boyunun kaleci olmak için yeterli olmadığına karar vererek bu hayalinden vazgeçmiştir. Aziz Sancar bir konuşmasında futbol hayatı için şunları söylemiştir: “Gençliğimde futbol oynarken hep kaleci olurdum. Kaleci olmama rağmen gol yediğimde hep havadan yerdim. Boyum yetmiyordu. Bu yüzden milli takım seviyesinde bir kaleci olamayacağıma karar verdim.”

Aziz Sancar (Ortada)

Aziz Sancar (Ortada)

Futbolu bıraktıktan sonra eğitimine daha çok ağırlık veren Sancar, tıp fakültesinden mezun oldu ve memleketine geri döndü. Savur’da iki yıl boyunca hekimlik yapan Aziz Sancar, öğrencileriyle yaptığı konuşmaların birinde, hayatının en mutlu anlarının memleketinde hekimlik yaptığı yıllar olduğunu belirtmiştir. Daha sonra Aziz Sancar’ın hayatındaki en önemli gelişmelerden biri yaşandı ve TÜBİTAK’ın bursuyla doktorasını yapmak üzere ABD’ye gitti. 1977 yılında, Dallas Texas Üniversitesi’nde, DNA onarımı üzerine doktorasını tamamladı ve daha sonra dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında gösterilen Yale Üniversitesi’nde yine DNA onarımı üzerine doçentlik tezini verdi. Çalışmalarına devam eden Aziz Sancar çok sayıda makale ve kitap yayınlamıştır. Bu makale ve kitapların büyük bir bölümünü aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

(http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?cmd=PureSearch&amp=&term=sancar+a)

Yaptığı çalışmaların sonucu olarak Amerika Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen Sancar buraya kabul edilen üç Türk’ten biri olmuştur. Diğer Türk bilim insanları ise Prof. Dr. Mehmet Özdoğan ve Prof. Dr. Ali Mehmet Celal Şengör’dür.  2006 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’ne asil üye olarak seçilen Aziz Sancar, 2007 yılında Vehbi Koç Vakfı tarafından Vehbi Koç ödülüne layık görüldü.

Aziz Sancar ödülünü Mustafa Koç’un elinden alırken

Aziz Sancar ödülünü Mustafa Koç’un elinden alırken

Eşi Gwen Boles Sancar ile birlikte, ABD’de okuyan Türk öğrencilere yardımcı olmak için Aziz & Gwen Vakfı’nı kurdular. Vehbi Koç Vakfı tarafından verilen para ödülünün üstüne kendisi de bir miktar para ilave ederek ABD’nin Carolina eyaletinde bir Türk Evi kurdu.       

Eşi Gwen Sancar ile Türk Evi’nin önünde

Eşi Gwen Sancar ile Türk Evi’nin önünde

Aziz Sancar en büyük başarısını ise dünyanın en prestijli ödülü olarak gösterilen Nobel’i kazanarak gerçekleştirmiş oldu. Nobel Kimya Ödülü’ne “DNA onarımı” ile ilgili yaptığı çalışmalarla layık görülen Sancar, bu ödülü Tomas Lindahl ve Paul Modrich ile paylaşmıştır. Sancar, ödülünü Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık’ta, İsveç Kralı 16. Carl Gustaf’ın elinden aldı.

 

Aziz Sancar ödülünü İsveç Kralı 16. Carl Gustaf’tan alırken

Aziz Sancar ödülünü İsveç Kralı 16. Carl Gustaf’tan alırken

                                       

Kaynaklar

http://www.fortuneturkey.com/aziz-sancar-nobel-odulunu-aldi-24707

http://www.koc.com.tr/tr-tr/koc-gundem/bizden-haberler-dergisi/NewsMagazineDocuments/2007/haziran07.pdf

http://www.carolinaturkevi.org/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Aziz_Sancar

http://nasonline.org/member-directory/?q=&site=nas_members&requiredfields=(member_country:Turkey)

Send this to friend