Anasayfa » Hayatın İçinden » Ünlü Kimyagerler » Dimitri İvanoviç Mendeleyev

Dimitri İvanoviç Mendeleyev

Herkes kimya bilmez ama herkes periyodik tabloyu bilir. Hatta o kadar iyi biliriz ki yaşamımız için en temel ihtiyacımız olan oksijenin, daha doğrusu O2‘nin yerini o tabloda göster deseler gözümüz kapalı bir altın vuruş gerçekleştiririz. İşin eğlencesi bir tarafa dursun, bu yazıda sizlerle Dimitri Mendeleyev’i inceleyeceğiz. Peki söze neden periyodik tabloyla başladınız derseniz, cevabım Dimitri Mendeleyev’le doğru orantılı olacaktır. Nitekim kendileri periyodik tablonun mucididir. Dimitri Mendeleyev, 1834 yılında oldukça kalabalık bir aile içerisinde dünyaya gelmiştir. Sibirya’da doğan ve çocukluğunu orada geçiren Mendeleyev, eğitimi için St. Petersburg’a yerleşmiştir. Başarılı bir eğitim hayatı geçiren Mendeleyev, üniversite eğitimi sonrasında “Alkol ve Suyun Birleşmesi” adlı tezini tamamladı. Üniversiteyi tamamladıktan sonra elbette kariyeri yine kimya alanında devam etti. Birçok ülke gezip, kimyanın farklı dallarıyla ilgili çalışmalar yürüttü. İlerleyen dönemlerde “Avagadro” adlı hipotezini oluşturdu. Bu hipotezi katıldığı bir konferansta çok çeşitli tartışmalara neden oldu. Daha sonra Amerika’da incelemelerde bulundu. Pensilvanya’da gezdiği petrol sahalarından sonra yaşadığı yer olan Petersburg’da yeni bir damıtma türü geliştirdi. Bu da Rusya gibi bir ülkede ticari amaçlı olarak kullanılmaya başlandı.

Serbest bir kimyacı olarak başladığı kariyerini, Petersburg Üniversitesinde profesör olarak devam ettirdi. Bu onun için önemli bir adımdı. Nitekim zekası ve eğitimiyle bilim için önemli bir taban niteliğindeydi. Öyle de oldu! Elementler ile onların kimyasal ve fiziksel özellikleriyle ilgilenmeye başladı. Bu alanda birçok çalışma yürüttü. Yaptığı çalışmalarla kullandığımız periyodik tablonun icadını gerçekleştirdi. Daha sonra birçok elementi keşfetti. Bu çalışmaları da onu yaşadığı dönemde bilinen önemli bir isim haline getirdi.

 

dimitri-mendeleyev-01

Dimitri Mendeleyev’in periyodik tabloyu buluşu, onu karyerinde oldukça üst seviyelere çıkardı. Toplamda 63 elementi tabloya yerleştirdi. Bu aynı zamanda bilinen element sayısıydı. Oda elementleri artan ağırlıklarına göre dizdi. Böylece elde ettiği sonuç işini kolaylaştırıyordu. Çünkü bu dizim, elementlerin kimyasal özelliklerine göre başka bir şeye gereksinim duymadan oluşuyordu. Mendeleyev, sadece elementlerle yetinmedi. Kariyerinin başında ilgilendiği petrolle yeniden ilgilenmeye başladı. Bu nedenle Amerika’ya çalışma yapmak için gitti. Daha sonra kendi ülkesinde petrol ve kömür üretimiyle ilgili çalışmalar yaptı. Bu sayede petrol ve kömür endüstrisinin gelişimini sağladı. Bu çalışmaların yanı sıra ağırlık ölçü birimleriyle de ilgilendi. Birçok ölçü biriminin bulunmasına kaynaklık etti. Ölümünden hemen sonra ise element sayısı 86’ya çıktı. Yıl 1995’te ise 101 atom numaralı elemente, Mendeleyev anısına ABD tarafından “Mendelevyum” adı verildi.

 

 

Send this to friend